Archív kategórie »Astronómia «

Digitálny kompas 20780/20783 – recenzia

    V istom nemenovanom hypermarkete, začínajúcom na písmeno "K" a končiacom na "aufland", som si všimol medzi zlacneným tovarom označeným transparentom   50% lacnejšie!   digitálny kompas. Model 20783, výrobca American Way, Made in China. To len pre info, že áno, aj tento výrobok bol vyrobený v Číne. :P  Napokon, v ostatnom čase je čoraz väčší problém zohnať tovar, ktorý nebol vyrobený, alebo aspoň skompletizovaný v Číne.

    Vyrába ho viacero výrobcov a tí mu potom dávajú vlastné označenie, poprípade iný dizajn, či podsvietenie inej farby (modrá, zelená, oranžová). Je známy napríklad ako: WS210, D36, SR206, ZD-2028. Často ho označujú aj ako výškomer ("altimeter").

 

Čítajte ďalej »

Prechod Venuše cez Slnko ráno 6. 6. 2012

     Tento zriedkavý úkaz budeme môcť pozorovať v prípade dobrého počasia, alebo teda aspoň dostatočného presvitania Slnka cez mraky dňa 6. 6. 2012, tesne po východe Slnka. Z nášho územia uvidíme iba posledné dve hodiny úkazu, t.j. východ Venuše zo slnečného disku. 

     Slnko vychádza na našom území o 4:50 LSEČ a prechod končí o 6:49 LSEČ.  Ak máte dobrý zrak, pri východe Slnka si možno všimnete na ňom ledva badateľnú bodku. Neskôr však už pozor na oči, aby nedošlo k poškodeniu sietnice. ;)

     Pravdepodobne si spomínate na ostatný prechod Venuše cez Slnko, ktorý sa udial 8. 6. 2004 a bol mnohými ezotericky založenými ľuďmi považovaný za významný okamih – začiatok Zlatého Veku, či príchodu veku Vodnára. No aj keby nie, tento jav má i svoj astronomický význam, pretože kedysi dávno vďaka nemu astronómovia merali vzdialenosť Slnko-Zem metódou paralaxy.  Ak budete mať možnosť si ho pozrieť, nepremeškajte túto výnimočnú šancu, pretože najbližšie nastane až 11. decembra 2117. Jednak, že tamto nebude u nás pozorovateľné (končí o 6:38 SEČ a Slnko vychádza o 7:25 SEČ), dvanak, komu by sa chcelo v decembri v sobotu skoro ráno vstávať do tej zimy, že?  :P   Ale hlavne, asi málokto z nás bude toho času nažive…     Iba žeby sa vydarila Singularita. Tá by samozrejme všetko menila. :D  

Aktualizácia: Tri zábery z úkazu: :)  

             

2012 DA14 – koniec sveta?

     Tu i tam sa objavujú správy, že taký asteroid sa k nám blíži (BX34), či hentaká kométa (Elenin), a že tieto objekty majú veľmi dobrú šancu ukončiť našu biednu existenciu, no napokon sa potvrdia výpočty astronómov a žiadna superextrashow konca sveta sťa z dielne Hollywoodu sa neudeje. Aby vzrušenie nemalo konca-kraja, máme tu ďalšieho adepta na veľmi blízke NEstretnutie. Už raz preletel naokolo v 6-násobnej vzdialenosti Zem-Mesiac a má sa vrátiť vo februári budúceho roka (2013), aby nás minul len o 24 000 km (niektoré zdroje uvádzajú 27 000 km). Jeho označenie: 2012 DA14, priemer: 46 metrov, hmotnosť: 120 000 ton.
      Pre tých, čo chcú vedieť koľko im ostáva do konca sveta tu jednoduché odpočítavadlo :D :

VŠETKO OK

Čítajte ďalej »

Upozornenie: Solárna erupcia na ceste k Zemi, dorazí 24.01. o 15:18 SEČ

      23. januára 2012 o 3:59 UT došlo k erupcii veľkej slnečnej škvrny s číslom 1402. Slnečná erupcia je triedy M9, čo ju umiestňuje tesne pod kategóriu X, ktorá reprezentuje najsilnejšie erupcie. Javí sa byť najsilnejšou slnečnou búrkou od roku 2005. Na škále radiačných búrok NOAA je vedená ako S3, čo znamená, že by mohla spôsobiť ojedinelé reštarty počítačov v satelitoch na obežnej dráhe a rušiť polárnu rádiokomunikáciu, zapríčiniť magnetickú búrku a samozrejme vo vyšších zemepisných šírkach polárnu žiaru.

      K Zemi by sa mala táto CME ("Coronal Mass Ejection") dostať dnes, 24. januára 2012 približne o 14:18 UT (15:18 SEČ).

      Pre tých, čo by sa tešili, že táto udalosť skončí ako vo filme s Nicolasom Cage The Knowing  máme zlú správu: nie. :P Síce nevieme, kam táto CME udrie najintenzívnejšie, ale okrem pár padnutých satelitov, miestami problémov s komunikáciou a/alebo zhoršeným obrazom v telke, či občasných výpadkov prúdu by malo byť všetko OK. Ale nič nesľubujeme!  :D   

Aktualizácia: Tak ako? Padol Vám nejaký satelit do záhrady?  :D  

Zdroje:
http://www.spaceweather.com
http://www.swpc.noaa.gov/alerts/warnings_timeline.html
http://www.cbsnews.com/8301-205_162-57364102/here-comes-the-sun-solar-eruption-countdown/
http://www.naturalnews.com/034748_NASA_space_weather_solar_flare.html

Úplné zatmenie Mesiaca 10.12.2011

     Toto je druhé zatmenie Mesiaca v tomto roku a sľubujeme, že aj posledné, veď čoskoro sú Vianoce, potom Silvester, a to sa už toho veľa v tomto roku stihnúť nedá, že? :D  
        A pravdu povediac, predchádzajúce bolo zrejme oveľa viac spektakulárne, než toto bude. 

Pýtate sa prečo? (Tí, čo sa nepýtate, nemusíte čítať ďalej, iba žeby ste chceli… :D )

     Mesiac totiž vychádza v Bratislave o 15:55, v Michalovciach už o 15:33 (šťastnejší to národ, ale nie zase oveľa), avšak maximum zatmenia – laicky rečeno Mesiac najtmavší, aký len môže byť – nastane o 15:32 a koniec úplného zatmenia o 15:58. Teda v Michalovciach za dobrého počasia, čo je samozrejme ďalší neovplyvniteľný faktor   , uvidia nádejní pozorovatelia Mesiac dosť dlho celý tmavý – 25 minút, ale v Bratislave len 3 minúty po východe. Horšie je, že pri obzore je Mesiac nie moc dobre viditeľný kvôli veľkej hrúbke atmosféry, cez ktorú sa naň pozeráme, takže si z úplného zatmenia veľa neužijeme. :(   Môžeme sa jedine tešiť na to, ako ho drak (podľa predstavy starých Číňanov sem-tam k oblohe vzlietne drak a zožerie Slnko alebo Mesiac) bude postupne vygrckávať, a to až do 17:18. Asi mu chudákovi prišlo z neho zle, alebo čo… :P  

     Ešte prehľadná tabuľka časových údajov:

Východ Mesiaca: Michalovce: 15:33, Bratislava: 15:55
Mesiac vstupuje do polotieňa: 12:32
Mesiac vstupuje do úplného tieňa: 13:45
Začiatok úplného zatmenia: 15:05
Maximum zatmenia: 15:32
Koniec úplného zatmenia: 15:58
Mesiac vychádza z úplného tieňa: 17:18
Mesiac vychádza z polotieňa: 18:31
Trvanie úplnej fázy: 00:52
Doba v úplnom tieni: 03:33
Doba v polotieni: 06:00

 

Aktualizácia:  Nevieme ako inde, ale na západnom Slovensku nebolo vidno kvôli zamračenej oblohe ani mäkké fň. :-(  

Úplné zatmenie Mesiaca 15.6.2011

     Toto zatmenie je zaujímavé tým, že je posledným úplným zatmením Mesiaca pozorovateľným z nášho územia až do roku 2015, tak si ho riaaaadne pozrite! :D

     U nás vychádza Mesiac približne o 20:40 LSEČ a keďže začiatok plnotieňového zatmenia je o 20:22:55 LSEČ, Mesiac vyjde nad obzor už odhryznutý. Chúďa malé… :(  

     Úplné zatmenie (Mesiac komplet celý tmavý) začína o 21:22:29 LSEČ a končí o 23:02:41 LSEČ. Von z plného tieňa sa bude terigať až do 00:02:14 LSEČ a z polotieňa sa dostane až o 01:00:44 LSEČ dňa 16.6., avšak jeho pobyt v polotieni si málokto všimne, takže celá bombastická ekšn v podstate končí približne o polnoci – 00:02 LSEČ. :)

     Nakoľko Mesiac bude prechádzať blízko centra tieňa (o 22:13 LSEČ), mohol by mať v maximálnej fáze zatmenia tmavú, hnedastú farbu.

     Ešte na záver taká infoška, že toto zatmenie je piatym najdlhším v tomto storočí, lebo úplná fáza bude trvať 1 hodinu a 40 minút, pričom najdlhšie môže trvať 1 h 47 m. Takže bude len o sedem minút kratšie, než maximálne možné…! :)  

     Tak, svoju občiansku povinnosť som si splnil, a tak sa mi nemôže stať ako pánom dvorným astronómom Hi a Ho v roku 2137 pred naším letopočtom, ktorí za chybu vo svojich výpočtoch zatmenia Slnka doplatili životom, bo si nesplnili povinnosť ohlásiť zatmenie vopred. Kto by si pomyslel, že aj astronómia môže byť rizikovým povolaním…? :P

Štart raketoplánu Endeavour úspešný!

       Taaaak, konečne tu máme "liftoff"! :)  

     Dnes, 16.5.2011 o 8:56 EDT – 14:56 LSEČ sa na 16-dňovú misiu STS-134 ku ISS ("International Space Station") vydal raketoplán Endeavour. Vyliezť na obežnú dráhu mu trvá asi 8,5 minúty. 

     Podľa informácií z NASA bolo odpočítavanie bezproblémové, aj počasie sa tvárilo vcelku dobre a štart ("liftoff") zo štartovacej plošiny 39A Kennedyho vesmírneho centra prebehol bez komplikácií. :)

     NASA TV bude vysielať tlačovú konferenciu pre médiá najskôr o 10:00 EDT – 16:00 LSEČ a môžete si ju pozrieť na http://www.nasa.gov/ntv. Momentálne (o 15:15 16.5.2011) premietajú záznam zo štartu raketoplánu prekladaný komunikáciou riadiaceho centra s raketoplánom. :)

Zdroje:
http://www.nasa.gov/mission_pages/shuttle/main/index.html
http://www.nasa.gov/ntv

Štart raketoplánu Endeavour opäť odložený

Aktualizácia: Štart  raketoplánu 16.5.2011 o 8:56 EDT – 14:56 LSEČ úspešný!

    Tí, čo by ste radi čítali článok začínajúci s: "Áááánooo!!! Dnes!!!! Už čoskoro! Iba u nás!!! (podobnosť textu s upútavkami na istej nemenovanej slovenskej televízii čisto náhodná! :D ) Vzlietne na svoju poslednú z posledných predposledných misií raketoplán Endeavour, aby zrobil na obežnej dráhe … [nepodstatné vedecké blablabla]… ", máme pre vás zlú správu. :(  Došlo k ďalšiemu (asi celkovo tretiemu) odkladu štartu.

      Najbližší možný termín: 16.5.2011 o 8:56 EDT – 14:56 LSEČ

      Ak vás zaujímajú detaily, potom: Čítajte ďalej »

Štart raketoplánu Endeavour možný najskôr 8.5.2011

      Vzhľadom na rozhodnutie NASA, konkrétne direktora štartu Mike Leinbacha sa štart odkladá najmenej o 72 hodín. Dôvodom sú problémy s APU ohrievačmi (s jedným termostatom) na raketopláne. Systém APU poskytuje energiu pre hydraulický systém orbitera. Podľa pána Leinbacha jednoducho nie je možné opravy do štartu stihnúť a súčasne aj dodržať plán odpočítavania, a tak sa radšej odhodlali štart posunúť.

      Neskôr pán Leinbach potvrdil v interview pre NASA TV, že dať všetko do poriadku by mohli najskôr do 72 hodín. Riekol: "Orbiter dnes nie je pripravený na let a v našej branži vždy hovoríme, že nepoletíme, pokiaľ nie sme pripravení, no a bohužiaľ my pripravení nie sme."

      Technici aj identifikovali problém s napätím v rámci ALCA-2 ("aft load control assembly-2"), čo je krabica spínačov kontrolujúcich prívody energie.

      Ďalší možný dátum štartu:  najskôr 8.5.2011

Zdroje:
http://www.universetoday.com/85268/endeavours-launch-delayed-at-least-48-hours/
http://www.nasa.gov/mission_pages/shuttle/main/index.html

Raketoplán Endeavour – štart 29.4.2011 o 21:47 LSEČ

       Aktualizácia tu: Štart raketoplánu Endeavour odložený

      Zajtra, v piatok 29.4.2011 o 15:47 EDT ("Eastern Daylight Time"), t.j. o 21:47 LSEČ vyštartuje z Cape Canaveral zo štartovacej plošiny 39A raketoplán Endeavour na misiu STS-134 k Medzinárodnej vesmírnej stanici – ISS ("International Space Station").

      Predpokladalo sa, že toto bude jeho posledná misia, keďže Američania mali v pláne raketoplány poslať po tridsiatich rokoch služby do dôchodku, no zatiaľ nie je isté, či práve zajtrajší bude jeho posledný let. Možno áno, možno nie. Uvidí sa… :)

      V každom prípade, veliaci astronaut Mark Kelly, manžel postrelenej senátorky Gabrielle Giffordsovej, ktorá sa s udivujúcou rýchlosťou zotavuje zo svojho zranenia a v stredu opustila nemocnicu, sa už so svojou posádkou zúčastňuje na predštartových prípravách. 

Čítajte ďalej »

Spln Mesiaca 19.3.2011 o 19:10 SEČ

     Dnes – 19.3.2011 o 19:10 SEČ nastane spln Mesiaca a bude aj najbližšie k Zemi (v perigeu) po temer 18-tich rokoch, od marca v roku 1993, a to vo vzdialenosti 356 577 km. Priemerná vzdialenosť Mesiaca od Zeme je 384 400 km, t.j. bude bližšie o temer 28 000 km a o 50 000 km od najvzdialenejšieho bodu svojej dráhy, apogea.

Čítajte ďalej »