Archív kategórie »Japonsko «

Fukushima a jej dopad na zdravie

      Nie je tomu ani mesiac, čo som v mojich skromných predpovediach na tento rok kvákala o Fukushime, a že tej rozprávke ešte nie je koniec. Podľa informácií na blogu Fukushima diary  (samozrejme nepotvrdených japonskou vládou) sa v dôsledku zemetrasenia 1.1.2012 zlomilo potrubie bazénu s vyhoreným palivom reaktoru číslo 4. Bazén tak prišiel o všetku vodu a ďalej vrel bez nej… Za normálnych okolností veci okolo Fukushimy obhospodaruje Ramen, ale zažiadalo sa mi túto supertajnú infošku zneužiť čoby fajn úvod k môjmu článku o zdravotných dopadoch bezbrehého vypúšťania radiácie do ovzdušia. Všimnite si len sexy vec na obrázku vľavo. Predstavujem Vám súboj krásy paradajky zo zberu v júni minulého roka v prefektúre Saitama versus normálna paradajka. Je pravdou, že megarajčina by dokázala zasýtiť snáď i štvorčlennú rodinu a ešte by i ostalo na zajtra, no ja by som si osobne vybrala tú klasickú.  :P

      Ale týmto naša monster horror show nekončí.

Čítajte ďalej »

NASA: HAARP možno zodpovedný za zemetrasenie a tsunami v Japonsku

     Pre milovníkov konšpiračných teórii je toto dobrá správa, lebo čoskoro [asi] budú môcť so zadosťučinením zvolať: "No nevraveli sme vám to?!!!"   :P  
     Napokon, vzhľadom na už z definície psychopatickú náturu vlád a korporácií (kde ide o moc a peniaze, tam súcit a ľudskosť idú razantne bokom) väčšina konšpiračných teórií má aspoň elementárne zrnko pravdy: vlády a korporácie nás s najvyššou pravdepodobnosťou naozaj klamú, kde len môžu. Na otázku "Prečo sa tak deje?" jeden známy odvetil: "Z toho istého dôvodu, prečo si pes líže gule – lebo môže!":D

     Tak, ale miesto psích semenníkov sa radšej venujme faktom.  :)  

Čítajte ďalej »

Kategória: Japonsko  Vložte komentár

Fukushima – Eko ďalej..?

     Začneme dobrou správou. TEPCO vraj konečne našlo dieru, cez ktorú unikala do mora vysoko rádioaktívna voda z druhého reaktora. Zdrojom tejto vody sa javí byť samotné jadro reaktora číslo 2 s čiastočne roztavenými palivovými tyčami. Táto voda sa dostala až do prasknutej betónovej šachty (na obrázku uvedenom nižšie označená ako "Cracked pit"), z ktorej napokon vytekala do mora. Do šachty najprv naliali betón, avšak to nezastavilo únik vody, tak napokon použili tekuté sklo – kremičitan sodný (Na2SiO3).
    Tých, čo im len nohy trčia von zo skúmaviek (= majú radi chémiu) iste poteší toto :P :

SiO2 + 2 NaOH -> Na2SiO3 + H2O

Čítajte ďalej »

Kategória: Japonsko  Vložte komentár

URGENTNÉ: Rádioaktivita 10 000x nad limit v podzemnej vode: TEPCO

     Až teda toto nie je nejaký chorý pokus o aprílový žart, čo v danej situácii by malo byť viac než len neprípustné, TEPCO vo štvrtok oznámilo, že zistilo v spodnej vode okolo reaktora číslo 1 rádioaktívne substancie približne 10 000-krát nad limit.

     Predstaviteľ TEPCO riekol, že úroveň radiácie je "extrémne vysoká".

     Mnohí ale majú pochybnosti, či to nie je len repete chybného merania, ako už raz TEPCO vykonalo, keď nameralo 10-miliónkrát vyššiu hodnotu, ktorú potom znížilo na 100 000-krát vyššiu než norma.

Aktualizácia: Na základe článku Kyodo News, dôveryhodnosť TEPCO opäť utrpela, nakoľko sú isté problémy s meraniami telúru, molybdénu a zirkónia, ale vraj merania jódu by mali byť správne - "But it said the firm's analysis programs for radioactive iodine were confirmed to be correct.""Ale [predstavitelia NISA] povedali, že postupy firmy [TEPCO] pre meranie rádioaktívneho jódu sú správne."

Zdroj:
URGENT: Radioactivity 10,000 times the limit found from groundwater: TEPCO

Kategória: Japonsko  Vložte komentár

Fukushima, aktualizácia 2 – 30.3.2011

    Ako iste viete, problémy vo Fukushime naďalej pretrvávajú a TEPCO má čoraz väčšie ťažkosti udržať reaktory na uzde. Preto vládny kabinet vedený premiérom Naoto Kanom navrhol pokryť reaktory 1, 3 a 4, ktorých budovy boli zničené výbuchom vodíka, špeciálnou látkou, aby sa zabránilo úniku rádioaktívneho materiálu do atmosféry.

Čítajte ďalej »

Kategória: Japonsko  Vložte komentár

Fukushima, aktualizácia – 30.3.2011

    TEPCO v pondelok (28.3.) oznámilo, že tlakové nádoby v reaktoroch 1 a 3 vo Fukushime sú pravdepodobne deravé

    Spoločnosť už predtým priznala, že palivové tyče boli poškodené kvôli prehrievaniu reaktorov, ale odmietala poškodenie tlakových nádob. 

Čítajte ďalej »

Kategória: Japonsko  Vložte komentár

Fukushima, aktualizácia – 29.3.2011

    Situácia vo Fukushime sa rýchlo mení, zatiaľ však bohužiaľ stále len k horšiemu. :( Na povrch vychádzajú skutočnosti čoraz nepríjemnejšie, ktoré ste sa ale medzičasom určite už dozvedeli z iných médií, vzhľadom na našu pomalú aktualizáciu. 

Čítajte ďalej »

Kategória: Japonsko  Vložte komentár

Fukushima, aktualizácia – 26.3.2011

     Situácia v jadrovej elektrárni Fukushima I sa i naďalej nezlepšuje. Včera (25.3.2011) boli zistené nové skutočnosti, ktoré naznačujú, že kontaminácia a poškodenie častí elektrárne veľmi sťaží snahu technikov ju dostať čo najskôr pod kontrolu.

      Japonskí vládni činitelia začali vyzývať ľudí na evakuáciu v oblasti do 30 km od elektrárne. Pôvodne bolo toto územie 20 km a v zóne medzi 20 a 30 kilometrov boli ľudia iba vyzývaní, aby nevychádzali zo svojich domovov. Keďže sa však situácia zhoršuje, autority uistili občanov, že poskytnú pomoc každému, kto sa rozhodne opustiť rozšírenú bezpečnostnú zónu.

Čítajte ďalej »

Kategória: Japonsko  Vložte komentár

Fukushima – animovaný film – 25.3.2011

     Ach áno, Japonci a ten ich fekálny fetiš… :P  
     Tento krátky animovaný film veľmi prístupnou formou (ani deti by s pochopením nemali mať problém) vysvetľuje, čo sa momentálne deje vo Fukushime. Film je v originálnom japonskom znení s anglickými titulkami, ale pre tých, čo nie sú v japončine alebo angličtine dostatočne zdatní, sme pripravili čo najpresnejší preklad. Za niektoré výrazy sa ospravedlňujeme, ale najlepšie sadli do kontextu. 

Čítajte ďalej »

Kategória: Japonsko  Vložte komentár

Fukushima, aktualizácia – 23.3.2011

     Pracovníci robia všetko možné, len aby ochladili palivové tyče a reaktory v jadrovej elektrárni Fukushima I a správy odtiaľ sú také… zmiešané. Občas náhle návaly optimizmu, následne však vyvážené správou o čiernom dyme a nemožnosti určiť jeho pôvod. Síce priamo plamene nebolo vidno, čo by mohlo byť dobré znamenie (aspoň palivové tyče neplápolajú divokým ohňom), avšak dym sám o sebe je pre zmenu zlé. 

Čítajte ďalej »

Kategória: Japonsko  Vložte komentár

Godzilla prichádza. Možno…

     Aj keď správy z Fukushimy majú nádych optimizmu, veď napokon darí sa pripájať elektrické vedenie, poniektoré vodné pumpy už fungujú, no Murphyho zákon zjavne nenechal na seba dlho čakať. Určite mnohým neunikla občas až posadnutosť Japoncov rôznymi morskými príšerkami, ktoré vďačia za svoju nadrozmernosť práve rádioaktivite. Hlavným zástupcom kategórie nukleárnych monštier je Godzilla, ktorej na svet dopomohlo žiarenie z jadrových explózií. Nieeeee, zatiaľ k takýmto výbuchom našťastie nedošlo, na druhej strane však unikla do mora radiácia, ohroziac zdroj potravy nemalej časti Japoncov. :(

Čítajte ďalej »

Kategória: Japonsko  Vložte komentár

Fukushima, aktualizácia – 22.3.2011

     Podľa informácií zo dňa 21.3. z reaktora 3 vychádza sivastý dym. Ako na záberoch z kamery umiestnenej neďaleko elektrárne vidno, stúpajúci dym zachytila kamera i v noci. Aj keď pripúšťame možné osvetlenie zdola z budovy reaktora, v horšom prípade by mohlo byť svetielkovanie spôsobené rádioaktivitou.

Čítajte ďalej »

Kategória: Japonsko  Vložte komentár

Sopka Shinmoedake – 13.3.2011

     Toto je asi týždeň stará správa, no i tak stojí za zmienku, čoby ďalšia ukážka úctyhodnej sily prírody. Ťažko povedať, či výbuch 52 rokov nečinnej sopky na juhozápade Japonska – ostrove Kjúšú – má dajakú súvislosť so zemetrasením 9,0 magnitúdy z 11.3.2011… My si osobne myslíme, že áno, ale je na seizmológoch, vulkanológoch a geológoch potvrdiť alebo vyvrátiť skutočnú spojitosť. Avšak, že sa Shinmoedake prebudila po 52 rokoch práve po dvoch dňoch plných dotrasov hlavného zemetrasenia by bola až priveľká náhoda. Takže skôr je otázne nakoľko a nie či zemetrasenie malo vplyv. Možno by vybuchla aj sama o pár rokov neskôr, ale otrasy tento proces mohli rapídne urýchliť. 

Čítajte ďalej »

Kategória: Japonsko  Vložte komentár

Fukushima, reaktor 3

     Včera (19.3.2011) sme sa tu strápňovali článkom o problematickom reaktore číslo 3 a jeho náplni MOX a aj s tým, ako médiá ignorujú závažnosť situácie, avšak to sa [zrejme] mení. Napríklad SME dnes informovalo o tom, ako "v reaktore číslo 3 začal opäť stúpať tlak, vypustia ďalšiu radiáciu" , kde aj priamo napísali:

Čítajte ďalej »

Kategória: Japonsko  Vložte komentár

Fukushima, Japonsko – 19.3.2011

     Japonská agentúra pre jadrovú bezpečnosť (NISA) zvýšila stupeň vážnosti zo 4 na 5, pričom tento stupeň sa týka reaktorov 2 a 3. Reaktor 4 je zatiaľ označený stupňom 3, a to aj napriek problémom s uskladnenými použitými palivovými tyčami, ktoré podľa jedného amerického činiteľa boli v stredu bez chladenia vodou, a tak vystavené okolitému vzduchu. Avšak Tokyo Electric Power CO. informovalo v piatok, že hladina vody v chladiacom bazéne vyhoretého paliva je dostatočná.

Čítajte ďalej »

Kategória: Japonsko  Vložte komentár

Zemetrasenie v Japonsku 11. marca 2011 o 06:46:23 SEČ

Magnitúda: 9.0 (podľa USGS)
Epicentrum: 38.322°N, 142.369°E
Hĺbka: 32 km (19.9 míľ)
Poloha: neďaleko východného pobrežia Honšú, Japonsko

      Toto monštruózne zemetrasenie bolo spôsobené uvoľnením energie z pnutia medzi Pacifickou a Severoamerickou doskou. Nakoľko pohyb dosiek po uvoľnení pnutia bol vertikálny, toto presunulo enormné množstvo vody smerom nahor a výsledkom bola tsunami s vlnou o výške až 10 metrov pri vstupe na východné pobrežie Japonska.

Čítajte ďalej »

Kategória: Japonsko  Vložte komentár