Archív za » Apríl, 2011 «

Raketoplán Endeavour – štart 29.4.2011 o 21:47 LSEČ

       Aktualizácia tu: Štart raketoplánu Endeavour odložený

      Zajtra, v piatok 29.4.2011 o 15:47 EDT ("Eastern Daylight Time"), t.j. o 21:47 LSEČ vyštartuje z Cape Canaveral zo štartovacej plošiny 39A raketoplán Endeavour na misiu STS-134 k Medzinárodnej vesmírnej stanici – ISS ("International Space Station").

      Predpokladalo sa, že toto bude jeho posledná misia, keďže Američania mali v pláne raketoplány poslať po tridsiatich rokoch služby do dôchodku, no zatiaľ nie je isté, či práve zajtrajší bude jeho posledný let. Možno áno, možno nie. Uvidí sa… :)

      V každom prípade, veliaci astronaut Mark Kelly, manžel postrelenej senátorky Gabrielle Giffordsovej, ktorá sa s udivujúcou rýchlosťou zotavuje zo svojho zranenia a v stredu opustila nemocnicu, sa už so svojou posádkou zúčastňuje na predštartových prípravách. 

Čítajte ďalej »

Predpovede, proroctvá, vízie

      Ako sa k nim staviate? Vzbudzujú vo vás úsmev, alebo s tajenou hrôzou súhlasne prikyvujete? Alebo sa nebodaj tešíte, že konečne nejaké to vzrúšo v tomto nudnom svete? :D
      Nech už je váš vzťah k proroctvám akýkoľvek, možno v našom článku nájdete aj také, ktoré ste doteraz nepoznali. :)

      Asi najznámejšie je mayské s tým vtipným dátumom 21.12.2012. Nie je to ale proroctvo o zániku sveta, ako mnohí tajne dúfajú, len ukončenie dlhého cyklu. Kalendár sa resetne a začne nový baktun.

Čítajte ďalej »

Antidepresívum..? Afrodiziakum..? Špargľa!

     Snáď môj drzý pokus o bombastický názov článku vás primäl si ho prečítať. :D To viete, my reportéri/novinári si musíme na Vás – čitateľa – vymýšľať čoraz zákernejšie spôsoby, ako Vás donútiť kliknúť na nami sfušovaný napísaný článok. Nedokážete si ani len predstaviť, nakoľko je deprimujúce, keď  "počet prečítaní" ukazuje iba 2x, alebo v lepšom prípade (to keď má asi Celeste veľmi veľké šťastie) 3x… A pritom pri písaní článku som skoro až dušu vypustila..!! Okej, bola bicyklová… Ale i tak!!!
     *Prečíta názov vlastného článku a zamrmle pod nosom:* Aha, okej… idem si dať špargľu… :D
     No ale aby som nechodila okolo témy sťa okolo horúcej špargle, poďme na to! ;)

Čítajte ďalej »

Kategória: Zdravie  Jeden komentár

Kokosový olej

     V dnešnom pokračovaní mojej minisérie článkov na tematiku zdravia v štýle: "buďte všetci zdraví, lebo inak si ma neželajte!!!1!1!" :D sa budeme venovať kokosovému oleju. V prvom okamihu, keď som na pulte v uvidela kokosový olej, som si riekla: "TY KOKOS!!!" :D Priznávam, bolo to hlavne kvôli cene…. :P Keď si vezmete, že za 300 ml vysolíte niečo okolo 7,9 €, pričom za túto cenu môžete mať približne 4,32 litra slnečnicového oleja, tak to je akože dosť také… no prosto, kokosový olej musí mať čosi do seba, aby stál tak nehorázne veľa, že?
Tak ja sa Vás týmto krátkym článkom pokúsim presvedčiť, že za kokosák sú to naozaj dobre vysolené peniaze. :)

Čítajte ďalej »

Kategória: Zdravie  Vložte komentár

HPV vakcína a my

      Minule sme si povedali čo-to o jablkách, o ich pozitívnom účinku na náš organizmus a aj keď veci okolo Adama a Evy versus jablko môžu vyznieť romanticky, ba až intímne, dnes sa budeme zaoberať témou oveľa intímnejšou..! :P
      Ešte na margo jabĺk… Viete, že jablčný pektín bol po havárii v Černobyle využívaný na redukciu asimilácie Cézia-137 v deťoch..? Fakt! Štúdia preukázala až 62,6%-nú redukciu Cs-137 voči 13,9 percentám placeba. Dokonca by vraj mohol pomôcť aj pri odbúravaní rádioaktívneho Stroncia-90… Celkom podstatné info pri tých všetkých problémoch s Fukushimou, že..? 

     No ale teraz späť k intímnostiam. :D

Čítajte ďalej »

Kategória: Zdravie  Vložte komentár

Fukushima – Eko ďalej..?

     Začneme dobrou správou. TEPCO vraj konečne našlo dieru, cez ktorú unikala do mora vysoko rádioaktívna voda z druhého reaktora. Zdrojom tejto vody sa javí byť samotné jadro reaktora číslo 2 s čiastočne roztavenými palivovými tyčami. Táto voda sa dostala až do prasknutej betónovej šachty (na obrázku uvedenom nižšie označená ako "Cracked pit"), z ktorej napokon vytekala do mora. Do šachty najprv naliali betón, avšak to nezastavilo únik vody, tak napokon použili tekuté sklo – kremičitan sodný (Na2SiO3).
    Tých, čo im len nohy trčia von zo skúmaviek (= majú radi chémiu) iste poteší toto :P :

SiO2 + 2 NaOH -> Na2SiO3 + H2O

Čítajte ďalej »

Kategória: Japonsko  Vložte komentár

URGENTNÉ: Rádioaktivita 10 000x nad limit v podzemnej vode: TEPCO

     Až teda toto nie je nejaký chorý pokus o aprílový žart, čo v danej situácii by malo byť viac než len neprípustné, TEPCO vo štvrtok oznámilo, že zistilo v spodnej vode okolo reaktora číslo 1 rádioaktívne substancie približne 10 000-krát nad limit.

     Predstaviteľ TEPCO riekol, že úroveň radiácie je "extrémne vysoká".

     Mnohí ale majú pochybnosti, či to nie je len repete chybného merania, ako už raz TEPCO vykonalo, keď nameralo 10-miliónkrát vyššiu hodnotu, ktorú potom znížilo na 100 000-krát vyššiu než norma.

Aktualizácia: Na základe článku Kyodo News, dôveryhodnosť TEPCO opäť utrpela, nakoľko sú isté problémy s meraniami telúru, molybdénu a zirkónia, ale vraj merania jódu by mali byť správne - "But it said the firm's analysis programs for radioactive iodine were confirmed to be correct.""Ale [predstavitelia NISA] povedali, že postupy firmy [TEPCO] pre meranie rádioaktívneho jódu sú správne."

Zdroj:
URGENT: Radioactivity 10,000 times the limit found from groundwater: TEPCO

Kategória: Japonsko  Vložte komentár