Archív za » Jún, 2012 «

Prechod Venuše cez Slnko ráno 6. 6. 2012

     Tento zriedkavý úkaz budeme môcť pozorovať v prípade dobrého počasia, alebo teda aspoň dostatočného presvitania Slnka cez mraky dňa 6. 6. 2012, tesne po východe Slnka. Z nášho územia uvidíme iba posledné dve hodiny úkazu, t.j. východ Venuše zo slnečného disku. 

     Slnko vychádza na našom území o 4:50 LSEČ a prechod končí o 6:49 LSEČ.  Ak máte dobrý zrak, pri východe Slnka si možno všimnete na ňom ledva badateľnú bodku. Neskôr však už pozor na oči, aby nedošlo k poškodeniu sietnice. ;)

     Pravdepodobne si spomínate na ostatný prechod Venuše cez Slnko, ktorý sa udial 8. 6. 2004 a bol mnohými ezotericky založenými ľuďmi považovaný za významný okamih – začiatok Zlatého Veku, či príchodu veku Vodnára. No aj keby nie, tento jav má i svoj astronomický význam, pretože kedysi dávno vďaka nemu astronómovia merali vzdialenosť Slnko-Zem metódou paralaxy.  Ak budete mať možnosť si ho pozrieť, nepremeškajte túto výnimočnú šancu, pretože najbližšie nastane až 11. decembra 2117. Jednak, že tamto nebude u nás pozorovateľné (končí o 6:38 SEČ a Slnko vychádza o 7:25 SEČ), dvanak, komu by sa chcelo v decembri v sobotu skoro ráno vstávať do tej zimy, že?  :P   Ale hlavne, asi málokto z nás bude toho času nažive…     Iba žeby sa vydarila Singularita. Tá by samozrejme všetko menila. :D  

Aktualizácia: Tri zábery z úkazu: :)