Raketoplán Endeavour – štart 29.4.2011 o 21:47 LSEČ » Ramen's weblog

Raketoplán Endeavour – štart 29.4.2011 o 21:47 LSEČ

       Aktualizácia tu: Štart raketoplánu Endeavour odložený

      Zajtra, v piatok 29.4.2011 o 15:47 EDT ("Eastern Daylight Time"), t.j. o 21:47 LSEČ vyštartuje z Cape Canaveral zo štartovacej plošiny 39A raketoplán Endeavour na misiu STS-134 k Medzinárodnej vesmírnej stanici – ISS ("International Space Station").

      Predpokladalo sa, že toto bude jeho posledná misia, keďže Američania mali v pláne raketoplány poslať po tridsiatich rokoch služby do dôchodku, no zatiaľ nie je isté, či práve zajtrajší bude jeho posledný let. Možno áno, možno nie. Uvidí sa… :)

      V každom prípade, veliaci astronaut Mark Kelly, manžel postrelenej senátorky Gabrielle Giffordsovej, ktorá sa s udivujúcou rýchlosťou zotavuje zo svojho zranenia a v stredu opustila nemocnicu, sa už so svojou posádkou zúčastňuje na predštartových prípravách. 

      Predpoveď počasia hovorí o 70-percentnej šanci na priaznivé poveternostné podmienky a jedinú komplikáciu by mohol predstavovať bočný vietor a nízke oblaky vďaka frontu presúvajúcemu sa do centra Floridy. Štart inak pôvodne ohrozoval požiar krovia vo vzdialenosti troch míľ (4,8 km) juhovýchodne od štartovacej plochy, avšak podľa americkej služby U.S. Fish and Wildlife Service je tohto času na uzde a plánujú kontrolovane spáliť všetko ďalšie krovie, ktoré by mohlo predstavovať potenciálne palivo pre požiar a týmto eliminovať hocaký možný dym v deň štartu.

      Okrem asi 750 000 ľudí sa štartu zúčastní aj prezident Barack Obama, ktorý na rozdiel od plebsu bude priamo v Kennedyho Vesmírnom Centre ("Kennedy Space Center"). Človek by riekol, že však prezíííďo je iste vždy pri štarte, no opak je pravdou. Zatiaľ iba dvaja prezidenti sa zúčastnili štartu: Richard Nixon pri Apollo 12 v roku 1969 a Bill Clinton pri návrate Johna Glenna na obežnú dráhu v roku 1998 na palube raketoplánu Discovery. 

      Šesťčlenná posádka misie STS-134 pozostáva z:

  • Mark Kelly - veliteľ
  • Gregory H. Johnson – pilot
  • Michael Fincke – špecialista misie
  • Greg Chamitoff
  • Andrew Feustel
  • Roberto Vittori – astronaut ESA ("European Space Agency")

      Na záver, ak by to teda niekoho zaujímalo, predmetom 14-dňovej misie je dopraviť do vesmíru magnetický spektrometer ("Alpha Magnetic Spectrometer" – AMS), náhradné diely komunikačných antén v S pásme, vysokotlakovú plynovú nádobu a ešte za hrsť náhradných dielov pre Dextre. Čo je Dextre? Veľmi sofistikovaný robot (viď. na obrázku nižšie) kanadských výrobcov:

      Áno, tá mnohoruká-mnohonohá kreatúra. :D Ak raz roboty ovládnu svet, Dextre bude s najvyššou pravdepodobnosťou ich šéfom. Pytlíky mäsa eufemisticky nazývané "ľudia" si to našťastie už teraz uvedomujú, a preto volajú Dextre ako "Dextre Magnificentný" ("Dextre the Magnificent"). :D

      Nech je ako je, želáme posádke Endeavoura šťastný a ničím nerušený let! :)

Zdroje:
http://www.kpho.com/news/27697058/detail.html
http://www.nasa.gov/mission_pages/shuttle/main/index.html
http://www.newsahead.com/preview/2011/04/29/united-states…
http://apod.nasa.gov/apod/ap080401.html
 

Štartovacia plošina 39A na Google Maps:


Zväčšiť mapu

Add karma Subtract karma  0

Kategória: Astronómia

Pridaj komentár

(povinné)

(nepovinné)


*

HTML: Môžete použiť nasledovné tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>