Štart raketoplánu Endeavour opäť odložený » Ramen's weblog

Štart raketoplánu Endeavour opäť odložený

Aktualizácia: Štart  raketoplánu 16.5.2011 o 8:56 EDT – 14:56 LSEČ úspešný!

    Tí, čo by ste radi čítali článok začínajúci s: "Áááánooo!!! Dnes!!!! Už čoskoro! Iba u nás!!! (podobnosť textu s upútavkami na istej nemenovanej slovenskej televízii čisto náhodná! :D ) Vzlietne na svoju poslednú z posledných predposledných misií raketoplán Endeavour, aby zrobil na obežnej dráhe … [nepodstatné vedecké blablabla]… ", máme pre vás zlú správu. :(  Došlo k ďalšiemu (asi celkovo tretiemu) odkladu štartu.

      Najbližší možný termín: 16.5.2011 o 8:56 EDT – 14:56 LSEČ

      Ak vás zaujímajú detaily, potom:

      Manažéri NASA sa stretli v piatok (6.5.) na mítingu a riekli si, že by nebolo od veci presunúť dátum štartu na pondelok 16.5. a súčasne aj predĺžiť trvanie misie STS-134 zo 14 dní na 16. V pondelok – 9.5. o 15:00 EDT (21:00 LSEČ) sa uskutoční tlačovka s Mike Mosesom (manažér programu štartu) a vedúcim štartu Mike Leinbachom v Kennedyho vesmírnom centre na Floride a predmetom akcie bude oboznámenie plebsu so stavom opráv raketoplánu, ktorý mal pôvodne štartovať už 29. apríla. Ak by ste si chceli túto konferenciu pozrieť, bude vysielaná naživo na adrese: www.nasa.gov/ntv .

      Technici samozrejme zatiaľ pracujú na oprave obvodov ohrievania hydraulického systému, kvôli ktorému museli štart dvakrát presunúť. Na našom weblogu sme informovali, že problém sa vyskytol v krabici spínačov kontrolujúcich prívody energie, avšak napokon technici nedokázali nájsť konkrétny článok, na ktorý by mohli ukázať prstom: "aha!!! toto to bolo!". Však viete, chyba nemusí byť niekedy úplne evidentná, no i tak môže spôsobiť celkovú nefunkčnosť systému. Preto technici už v stredu túto krabicu spínačov vymenili a momentálne testujú deväť systémov raketoplánu závisiacich od nej. Tento víkend technici nainštalujú a otestujú nové vedenie, ktoré preklenie existujúce podozrivé drôty od rozvodnej krabice po ohrievače. Lebo tak viete, jeden zlý drôt dokáže pokaziť váš inak vcelku hezký deň. :P Hlavne, ak je to, ako sa u nás hovorieva, "hrdzavým drôtom do oka". :D Po tejto oprave pustia ohrievače na 30 minút, aby preverili, či pracujú správne. V prípade raketoplánu platí minimálne tisícnásobne naše "dvakrát meraj a raz strihaj". Tu veru radšej "stotisíckrát otestuj a raz vystrel na obežnú dráhu". :)

      Raketoplán má tri APU ("Auxiliary Power Units" – prídavné napäťové zariadenia), ktoré dodávajú hydraulickú silu pre riadenie raketoplánu počas zostupu a vstupu do atmosféry. Hydrazínové palivové vedenia na každom APU majú dva ohrievacie obvody, zabraňujúce zamrznutiu paliva, keď je raketoplán na obežnej dráhe. Pre info: vo vesmíre sú teploty čím ďalej od Slnka, tým viac blížiace sa absolútnej nule – 0 stupňov Kelvina (−273,15 °C) a pri tejto teplote zmrznete na cencúľ v čase merateľnom na sekundy. A pochopiteľne nechceme, aby palivo zamrzlo, hejže nie? :P Preto aj NASA vyžaduje, aby všetky APU a ohrievače boli pred štartom funkčné. Pri prvom pokuse o štart Endeavoura jeden z dvoch ohrievačov pre palivové vedenie APU-1 nefungoval. Inžinieri aj potvrdili, že jeden obvod v pôvodnej spínacej skrinke, ktorá dodávala prúd ohrievačom, bol pravdepodobne skratovaný.

      Inak, možné termíny pre štart sú až do 26. mája, s výnimkou štartu 21. mája, pretože ten by viedol k spojeniu s ISS 23. mája, a to je dátum, keď sa traja členovia Expedície 27 vracajú na Zem v kozmickej lodi Sojuz (Союз). Američania vo všeobecnosti neradi dokujú s ISS, keď sú na ňu pripojené iné kozmické lode… Manažéri misie STS-134 sa zhodli na tom, že posádka Endeavour dokáže splniť všetky ciele misie aj bez tých troch, čo sa 23. mája vrátia na Zem. No predĺženie o dva dni asi je práve o tom – stihnúť všetko aj so zmenšeným počtom ľudí. Zažili ste už také čosi? Je vás v tíme 9, traja sú zrazu na PN-ke, no šéf plieska nad vami bičom, že musíte bez tretiny ľudí zmáknuť všetko v termíne, no prinajlepšom vám dá dva dni k dobru? :D Tak čosi podobné sa asi deje aj tu. :D No čo už, aj keď ste len obyčajný astronaut, i tak musíte makať ako fretka! :P

Zdroj:
http://www.nasa.gov/mission_pages/shuttle/main/index.html

Add karma Subtract karma  0

Kategória: Astronómia

Pridaj komentár

(povinné)

(nepovinné)


*

HTML: Môžete použiť nasledovné tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>