Aktualizácia: Štart raketoplánu 16.5.2011 o 8:56 EDT – 14:56 LSEČ úspešný!
Tí, čo by ste radi čítali článok začínajúci s: "Áááánooo!!! Dnes!!!! Už čoskoro! Iba u nás!!! (podobnosť textu s upútavkami na istej nemenovanej slovenskej televízii čisto náhodná! ) Vzlietne na svoju poslednú z posledných predposledných misií raketoplán Endeavour, aby zrobil na obežnej dráhe … [nepodstatné vedecké blablabla]… ", máme pre vás zlú správu.
Došlo k ďalšiemu (asi celkovo tretiemu) odkladu štartu.
Najbližší možný termín: 16.5.2011 o 8:56 EDT – 14:56 LSEČ
Ak vás zaujímajú detaily, potom:
Manažéri NASA sa stretli v piatok (6.5.) na mítingu a riekli si, že by nebolo od veci presunúť dátum štartu na pondelok 16.5. a súčasne aj predĺžiť trvanie misie STS-134 zo 14 dní na 16. V pondelok – 9.5. o 15:00 EDT (21:00 LSEČ) sa uskutoční tlačovka s Mike Mosesom (manažér programu štartu) a vedúcim štartu Mike Leinbachom v Kennedyho vesmírnom centre na Floride a predmetom akcie bude oboznámenie plebsu so stavom opráv raketoplánu, ktorý mal pôvodne štartovať už 29. apríla. Ak by ste si chceli túto konferenciu pozrieť, bude vysielaná naživo na adrese: www.nasa.gov/ntv .
Technici samozrejme zatiaľ pracujú na oprave obvodov ohrievania hydraulického systému, kvôli ktorému museli štart dvakrát presunúť. Na našom weblogu sme informovali, že problém sa vyskytol v krabici spínačov kontrolujúcich prívody energie, avšak napokon technici nedokázali nájsť konkrétny článok, na ktorý by mohli ukázať prstom: "aha!!! toto to bolo!". Však viete, chyba nemusí byť niekedy úplne evidentná, no i tak môže spôsobiť celkovú nefunkčnosť systému. Preto technici už v stredu túto krabicu spínačov vymenili a momentálne testujú deväť systémov raketoplánu závisiacich od nej. Tento víkend technici nainštalujú a otestujú nové vedenie, ktoré preklenie existujúce podozrivé drôty od rozvodnej krabice po ohrievače. Lebo tak viete, jeden zlý drôt dokáže pokaziť váš inak vcelku hezký deň. Hlavne, ak je to, ako sa u nás hovorieva, "hrdzavým drôtom do oka".
Po tejto oprave pustia ohrievače na 30 minút, aby preverili, či pracujú správne. V prípade raketoplánu platí minimálne tisícnásobne naše "dvakrát meraj a raz strihaj". Tu veru radšej "stotisíckrát otestuj a raz vystrel na obežnú dráhu".
Raketoplán má tri APU ("Auxiliary Power Units" – prídavné napäťové zariadenia), ktoré dodávajú hydraulickú silu pre riadenie raketoplánu počas zostupu a vstupu do atmosféry. Hydrazínové palivové vedenia na každom APU majú dva ohrievacie obvody, zabraňujúce zamrznutiu paliva, keď je raketoplán na obežnej dráhe. Pre info: vo vesmíre sú teploty čím ďalej od Slnka, tým viac blížiace sa absolútnej nule – 0 stupňov Kelvina (−273,15 °C) a pri tejto teplote zmrznete na cencúľ v čase merateľnom na sekundy. A pochopiteľne nechceme, aby palivo zamrzlo, hejže nie? Preto aj NASA vyžaduje, aby všetky APU a ohrievače boli pred štartom funkčné. Pri prvom pokuse o štart Endeavoura jeden z dvoch ohrievačov pre palivové vedenie APU-1 nefungoval. Inžinieri aj potvrdili, že jeden obvod v pôvodnej spínacej skrinke, ktorá dodávala prúd ohrievačom, bol pravdepodobne skratovaný.
Inak, možné termíny pre štart sú až do 26. mája, s výnimkou štartu 21. mája, pretože ten by viedol k spojeniu s ISS 23. mája, a to je dátum, keď sa traja členovia Expedície 27 vracajú na Zem v kozmickej lodi Sojuz (Союз). Američania vo všeobecnosti neradi dokujú s ISS, keď sú na ňu pripojené iné kozmické lode… Manažéri misie STS-134 sa zhodli na tom, že posádka Endeavour dokáže splniť všetky ciele misie aj bez tých troch, čo sa 23. mája vrátia na Zem. No predĺženie o dva dni asi je práve o tom – stihnúť všetko aj so zmenšeným počtom ľudí. Zažili ste už také čosi? Je vás v tíme 9, traja sú zrazu na PN-ke, no šéf plieska nad vami bičom, že musíte bez tretiny ľudí zmáknuť všetko v termíne, no prinajlepšom vám dá dva dni k dobru? Tak čosi podobné sa asi deje aj tu.
No čo už, aj keď ste len obyčajný astronaut, i tak musíte makať ako fretka!
Zdroj:
http://www.nasa.gov/mission_pages/shuttle/main/index.html