VAROVANIE (ministra hocičoho): Stromy spôsobujú zdravie! » Ramen's weblog

VAROVANIE (ministra hocičoho): Stromy spôsobujú zdravie!

      Ha! Ja som to vedelaaaaa!!!!1!! Stromy predsa len majú na nás pozitívny vplyv!    Podľa článku na Natural News  to nie je len hipisácka vyšinutá fprofffftofť , z ktorej si Američania tak radi robia srandu a ponižujúco nazývajú ľudí tiahnucich ku stromom "stromoobjímači" ("treehuggers"). :P Vraj napriek tomuto zlorečeniu, stromy sa fakticky objímať oplatí. Ak nechcete pred známymi vyzerať ako šašci a oni sa nemuseli na vás pozerať s poľutovaním (alebo sa za vás hanbiť), tak vraj ani nemusíte, v podstate stačí byť len v blízkosti stromov, napríklad sa o ne opierať, alebo len v ich tieni. 

      V nedávno vydanej knihe "Blinded by science" ("Oslepený vedou")  sa jej autor Matthew Silverstone snaží vedecky dokázať, že stromy pomáhajú zmierniť množstvo zdravotných problémov, ako napríklad mentálne choroby, neschopnosť sa sústrediť a hyperaktivitu (ADHD), zlepšujú reakčný čas, depresiu a zmierňujú bolesti. Tak napríklad s poslednou vecou plne súhlasím, lebo konkrétne Vŕba biela (Salix alba) vo svojej kôre obsahuje čosi podobné acylpyrínu (kyseline acetylsalicylovej) – salicin, a tak nečudo, že sa používa na zmiernenie bolestí vo forme čaju.

     Mnohé štúdie preukázali, že na deti rastliny vplývajú psychologicky aj fyzicky a ovplyvňujú ich zdravie pozitívnym smerom. Decká sú vnímavejšie a emocionálne vyrovnanejšie v zelenom prostredí a hrajú sa kreatívnejšie (no bodaj by nie, keď ich stromy nabádajú na zliezanie, hrať sa na Indiánov, alebo "slepú babu"… :D ).
      Ba i z veľkej štúdie o verejnom zdraví, zaoberajúcou sa vplyvom zelených plôch na mentálne zdravie vyplynulo: "dostupnosť prírody značne prispieva k nášmu duševnému zdraviu a vnútornej pohode".

     Doteraz sa myslelo, že to otvorené zelené plochy majú na nás tento pozitívny efekt, ale ujo Matt vo svojej knihe vedecky dokazuje, že to nie je o otvorenom zelenom priestore, ale zodpovedné sú práve vibrácie stromov a rastlín, čo nám robia tak dobre. A vraj je to veľmi jednoduché. Všetko má do činenia s vibráciami a rôzne vibrácie majú na nás rôzne dopady. Múdri ľudia dokázali, že ak vypijeme vodu, ktorá bola bombardovaná vibráciami 10 Hz, tak sa okamžite po vypití vody mení rýchlosť koagulácie našej krvi. Podobne so stromami. Keď sa ich dotkneme, ich vibrácia spôsobí rôzne biologické pochody v našich telách. Povedala by som, že je ešte rukolapnejší dôkaz na vplyv vibrácií. Napríklad strčenie klinca do elektrickej zásuvky v nás veľmi skoro spôsobí nie práve pekné biologické pochody… Ale, prosím, toto doma neskúšajte, ooookej? :P  

     Tak, aby som to zhrnula, podľa tejto knižky je napokon objímanie stromov nie až taký blbý nápad a nielen, že je dobré pre vaše zdravie, no v konečnom dôsledku aj pre zdravotnícku štátnu kasu, lebo výdavky na choroby sa vďaka prevencii znížia a… síce zástupcovia istých firiem by toto nevideli úplne že pozitívne, ale tak… to je riziko podnikania so zdravím, že? :P Veď napokon jedna správa mala tú drzosť napísať takéto: "bezpečné zelené plochy môžu byť v liečení niektorých foriem duševných chorôb až také efektívne, ako lieky na predpis"

     No povedzte, nebolo by lepšie liečiť choroby prechádzkou v parku, než džgať do seba za plné priehrštie piluliek? Hej? Či nie? :P  

Zdroje:
http://www.naturalnews.com/032782_tree_huggers_health.html
http://www.blindedbyscience.co.uk
http://www.freakingnews.com/Tree-Pictures–2669.asp
http://biocare.sk/eshop/produkt/vrba-biela

Add karma Subtract karma  0

Kategória: Zdravie

Pridaj komentár

(povinné)

(nepovinné)


*

HTML: Môžete použiť nasledovné tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>