Varovanie: Twilight – Úsvit môže spôsobiť nevoľnosť!!! » Ramen's weblog

Varovanie: Twilight – Úsvit môže spôsobiť nevoľnosť!!!

     A nie, nejde tu o "grcanie v predklone" z deja filmu, ako by si iste antifanúšikovia Twilightu zrobili neokrôchanú srandu, aj keď dávenie môže byť jedným z príznakov, avšak z úplne iného dôvodu. 

     Podľa článku v The Baltimore Sun, Nadácia epilepsie so sídlom v Marylande zverejnila varovanie na Facebooku pre rodičov detí náchylných na záchvaty, aby radšej nepúšťali do kina na tento film svoje ratolesti.

     Mimi Carter, riaditeľka styku s verejnosťou riekla: "Ak ste rodičia dieťaťa s epilepsiou, nemali by ste ho poslať na tento film. Prečo by ste chceli riskovať?" 

     Naskutku, zatiaľ sa vyskytlo najmenej deväť prípadov záchvatu počas Úsvitu. Najčastejšie sa spomína pán Brandon Gephart z Kalifornie, ktorý si veľmi odvážne vyšiel na film i so svojou priateľkou Kelly, no záchranka ho musela urýchlene odviezť na pohotovosť, lebo sa "zmietal v kŕčoch, chrapčal a lapal po dychu". Brandon si zo záchvatu nič nepamätal, no jeho priateľka Kelly sa vyslovila, že ju teda poriadne vystrašil. Iná zase, Tina, mala zrazu nepríjemný pocit v žalúdku a podľa jej opisu ju zaliala horúčava, náramne sa potila a bola na hrane, že už-už sa povracia. Tak tu je to dávenie, čo som spomínala v prvom odstavci.  

     Ďalšie prípady sa stali v Maine, Utahu, Massachusetts a Kanade. Poniektorí tínedžeri sa na Twitteri sťažovali, že pociťovali úzkosť, dávili, alebo odpadli počas krvou prešpikovaných scén filmu. Za najproblematickejšiu sa považuje scéna pôrodu, ktorá vyvoláva najviac obtiaží u citlivých osôb. Keď som si tú scénu pozrela, tiež mi nebolo všetko jedno!! Veď posúďte sami:

     Ooookej, neprístojnú srandu bokom   , za problémy sú vraj zodpovedné rýchlo blikajúce svetlá a divoké vizuálne efekty a vraj práve v scéne pôrodu sa vyskytujú viacfarebné stroboskopické svetelné efekty, ktoré môžu u ľudí s nábehom na epilepsiu vyvolať záchvaty, poprípade je i ďalšie vysvetlenie, ktoré rozoberajú na Natural News, že dochádza k zmene vedomia. Audio-vizuálna stimulácia (AVS) je už nejaký ten rôčik známa a využíva sa napríklad v psychowalkmanoch na navodenie zmeneného stavu vedomia, či na ponorenie do hladiny alfa s cieľom zlepšiť/urýchliť učenie sa. :P Lenže počas filmu, kde i celková atmoška môže mať vplyv na psychickú (ne)pohodu, sme pri zmenenom vedomí oveľa zraniteľnejší a citlivejší na udalosti, pri ktorých by sme pri zmysloch nepohli ani brvou: "Aha, odťali mu hlavu, muahahahaha!"

     A že riziko pri divokých špeciálnych efektoch je reálne, dosvedčuje aj temer 700 ľudí v Japonsku, prevažne deťúreniec, ktoré museli byť v roku 1997 hospitalizované kvôli záchvatom počas pozerania jednej epizódy populárneho Pokemonu

     Tak ja neeeeviem, mňa osobne Twilight neberie a aj reálny život nám dosť pije krv, nemusím na to ísť ešte i do kina, takže aj tento diel si nechám ujsť, ale súčasne nie som taká despotická, aby som iným zakazovala si ho pozrieť. :D  To musíte sami posúdiť, či ste dostatočné/í Nebojsovia, alebo či (ne)máte predispozíciu na epilepsiu.  Ale keby niečo, ja som vás varovala!!!   :P  

Aktualizácia:  Pre odvážnych tu mám jeden test, či sú dostatočne odolní voči stroboskopickým efektom. Prosím brať vážne varovanie v teste!!  :P

Zdroje:
http://articles.baltimoresun.com/2011-12-01/entertainment/bs-ae
http://www.naturalnews.com/034385_television_seizures_neurology.html
http://edition.cnn.com/WORLD/9712/17/japan.cartoon/
 

Add karma Subtract karma  1

Kategória: Zdravie

Pridaj komentár

(povinné)

(nepovinné)


*

HTML: Môžete použiť nasledovné tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>