Digitálny kompas 20780/20783 – recenzia » Ramen's weblog

Digitálny kompas 20780/20783 – recenzia

    V istom nemenovanom hypermarkete, začínajúcom na písmeno "K" a končiacom na "aufland", som si všimol medzi zlacneným tovarom označeným transparentom   50% lacnejšie!   digitálny kompas. Model 20783, výrobca American Way, Made in China. To len pre info, že áno, aj tento výrobok bol vyrobený v Číne. :P  Napokon, v ostatnom čase je čoraz väčší problém zohnať tovar, ktorý nebol vyrobený, alebo aspoň skompletizovaný v Číne.

    Vyrába ho viacero výrobcov a tí mu potom dávajú vlastné označenie, poprípade iný dizajn, či podsvietenie inej farby (modrá, zelená, oranžová). Je známy napríklad ako: WS210, D36, SR206, ZD-2028. Často ho označujú aj ako výškomer ("altimeter").

 

Obal

    S obalom sa moc netrápili, teda značné výrobné náklady ušetrili už len pri grafickom dizajne krabice. :P  Obsahuje však všetky podstatné informácie o produkte, že sú to okrem kompasu i hodiny (s dátumom), barometer, výškomer a teplomer. Dokonca má i funkciu predpovede štyroch druhov počasia: jasno, polojasno, oblačno a dážď. Krabica obsahuje:

1) digitálny kompas s pútkom na zavesenie okolo krku
2) návod na použitie
3) ochranná bublinková fólia

    Ako na obale aj píšu, batérie nie sú súčasťou výrobku.

    Malá kuriozita: Všimnite si obrázok na obale, akú textovú hodnotu zobrazuje kompas – NNS. Vtipné, ale neexistuje niečo ako severo-severojuh!  :D   Pri 108°  je to ESE – východo-juhovýchod. Avšak pri danej pozícii strelky by to mohlo byť najskôr 18° NNE – severo-severovýchod. :P  

Cena

    Na internete sa pohybuje maloobchodná od 19,93 do 50 €, v Kauflande bola pôvodná 39,99. Avšak ako som spomínal, bol v akcii, zlacnený na vydržateľných 9,99 €. Čo je asi tak suma, ktorú som bol ochotný zaň dať.  :D  39,99 sa mi zdá priveľa…

    Pre poriadok ešte uvediem, že samozrejme nebol   50% lacnejšie!  , ale   75% lacnejšie!   a diskrepancia medzi reklamným transparentom a realitou mi neušla.  :D  Toto prosím ale neberte, že sa sťažujem. Vôbec. Tento druh diskrepancií medzi reklamou a realitou je podľa môjho názoru vysoko vítaný!  :)

Funkcie

  • Kompas
  • Dátum a čas. Môžete si vybrať medzi 12 a 24-hodinovým režimom.
  • Teplomer – rozsah od -10 do +50 °C.
  • Barometer – rozsah 301 až 1051 hPa. Jednotky: hPa, mmHg, inHg.
  • Výškomer absolútny a relatívny – rozsah -305 až 9144 m. Jednotky: metre/stopy.
  • História 12 záznamov pre barometer aj výškomer.
  • Predpoveď počasia na najbližších 12/24 hodín pomocou štyroch ikon.
  • Oranžovo podsvietený LCD displej (osobne mi táto farba vyhovuje, lebo v noci je šetrnejšia pre zrak ako zelená).

    Veľmi podstatnou vymoženosťou je, že kompas aj barometer sa dajú kalibrovať.

    Kompas podržaním tlačidla "COMPASS" aspoň 3 sekundy a následným vykonaním celej jednej otáčky hociktorým smerom. Je vhodné udržiavať vodorovnosť pomocou zabudovanej vodováhy. Mne sa najlepšie kalibrovalo otočením kompasu na stole. Kalibračný režim ukončíte stlačením tlačidla "COMPASS". Je možné nastaviť aj magnetickú odchýlku, čo je rozdiel medzi magnetickým a geografickým severom. Na území Európy sa pohybuje od -4 do +4 stupne, na Slovensku teraz činí približne 3° 49'. Tento režim vyvoláte držaním tlačidla "SET" a priklepnutím "COMPASS". Hodnotu zmeníte tlačidlami "ALTI" a "COMPASS". Z nastavovania vystúpite cez "HIST".

    Aj keď je tento postup uvedený v návode na použitie, je napísaný inými slovami a nie je úplne jednoznačné, ako sa do nastavovacieho režimu dostať.

10. Pri podržaní tlačidla "SET" opätovným podržaním tlačidla "COMPASS" vstúpite do režimu nastavenia uhla magnetickej odchýlky.

    Mne napríklad nebolo jasné, či mám dlho držať tlačidlo "COMPASS" stlačené, lebo to sa väčšinou myslí pod slovom "podržaním". Pritom stačilo iba klasicky stlačiť.  :)

    Barometer nakalibrujete cez držanie tlačidla "SET" a priklepnutie "ALTI". Samozrejme musíte mať zobrazenú hodnotu barometra. Pri kúpe ukazoval barometer hodnotu okolo 1001 hPa a vonku nádherne slnečno. To bol taký trocha "WTF" moment. :D Jednoznačne by som to tipol na tlakovú výš, čo je 1010+ hPa. Teda kalibrovať barometer po kúpe -je nutné-. Najlepšie pozrieť aktuálnu hodnotu tlaku na stránkach, ktoré ju uvádzajú ( www.meteo.sk , www.shmu.sk ) a nastaviť túto hodnotu.

    Veľké mínus je, že nemožno nakalibrovať absolútny výškomer. Teda aspoň mne sa nepodarilo žiadnou kombináciou tlačidiel ("SET"+"ALTI") vyvolať nastavenie aktuálnej nadmorskej výšky.  :(  Potom hodnoty skáču v závislosti od barometra od -35 do 60 metrov. Aspoň, že relatívna výška začína vždy od 0.  :)

Kvalita a presnosť

    Priamo v návode tieto hodnoty nie sú uvedené, ale na internete podobné produkty uvádzajú nasledovné:

Kompas: ±3°
Teplomer: ±2°C
Predpoveď počasia: 70-75% úspešnosť

    Po skalibrovaní som porovnal kompas s klasickou buzolou a do ±3 stupňov sa aj celkom trafil, viď foto vpravo. :)

    Teplomer ukazoval úplne rovnakú teplotu, ako meteostanica Auriol (z Lidlu :D ), teda i tu sa trafil do tolerancie, aj keď teda ťažko povedať, nakoľko je presná lacná meteostanica. Voči meteostanici Hyundai bol rozdiel 0,1°C.

    Absolútny výškomer sa testovania kvality nezúčastnil. Relatívna výška sa však menila s chybou ±1 metra na 5 metrov. Ale i atmosferický tlak sa menil súčasne – prechod od tlakovej výše do tlakovej níže, teda meranie bolo značne skreslené.

    Barometer sa celkom dobre zhodoval s hodnotami odčítanými na grafe SHMÚ. S toleranciou 0,5 hPa, keďže pri kalibrovaní nie je možné meniť desatiny, iba celé hPa.

    Predpoveď počasia je naviazaná na barometer a podľa rastúceho alebo klesajúceho tlaku zariadenie ukáže jednu z vybraných ikon počasia. Na drvivej väčšine obrázkov na internete je základná ikona, zobrazená po vložení batérií – polooblačno. A táto ikona tam ostávala napriek tomu, že tlak klesal počas šiestich hodín z 1019 na 1013 hPa!    Dostavilo sa rozčarovanie, že zrejme táto funkcia nefunguje a všetky zvyšné ikony sú iba atrapa. Však čo by človek chcel za 9,99 €, že?  :P

    Lenže!! Barometer zapisuje hodnoty do histórie, v presne neučený čas, ale približne vychádza na každú hodinu. A až keď je dostatočný počet záznamov v histórii, potom sa podľa tendencie zmeny tlaku zobrazí patričná ikona. :) A veru, po šiestich hodinách ukázalo, že počasie prejde do zamračeného, až napokon na dážď. A o 12 hodín na to – búrka!  :)
Teda aj predpoveď by bola ako-tak v pohode.

    No a teraz negatívne skúsenosti.  :P
 Druhý deň po kúpe z dajakého dôvodu prestalo fungovať podsvietenie. Keďže som v snahe kalibrovať výškomer stláčal klávesové kombinácie od výmyslu sveta, možno som ja stlačil nejakú kombináciu, ktorá natrvalo vypne podsvietenie. No nič také sa v návode ani na internete nespomína. Najbližšie možné vysvetlenie podľa Occamovej britvy: vyhorela dióda podsvietenia.  

    Totiž už v deň kúpy podsvietenie pred zhasnutím znížilo intenzitu (a ja že aký super efekt! :D ), dokonca občas i blikalo, ale to som pripisoval slabým batériám. Pri nových batériách bolo OK. Až pokiaľ nebolo… No tak čo s tým? Ísť reklamovať? Vôbec som nemal náladu sa handrkovať s inak celkom milou mladou dámou na informáciách a vysvetľovať, že včera svietilo, dnes už nie, tak chcem vymeniť za kus, ktorý svieti. A čo keď aj ten vyhorí? :P

    Rozhodol som sa pre veľmi odvážny krok. Keďže sa do elektroniky trocha vyznám (nie málo vecí pod mojou spájkovačkou zadymelo :D ), pozriem radšej, či dióda fakt nevyhorela. Lenže to samozrejme ide so stratou záruky. Tak som sa posťažoval, že mám dilemu. Stratiť záruku, no zistiť, či je dióda v poriadku, alebo radšej to handrkovanie sa na informáciách…

    Celeste moju dilemu razom poriešila, lebo vraví:
- A aká záruka??
- No ale tam píšu, že: "Na výrobok je poskytnutá záruka po dobu 24 mesiacov od dátumu zakúpenia výrobku spotrebiteľom.", – snažil som sa hrať na diablovho advokáta, na čo mi ona oponovala:
 - Ale je tam aj napísané: "Vyrobené v Číne". Jedinú záruku čo máš, že je to na p*ču…

    No, keď človek číta všetky tie aféry okolo melamínu, alebo fake liekoch, poprípade o kanálovom oleji  ("gutter oil", dokonca z neho vraj vyrábali antibiotiká), ťažko sa mi potom vyvracia tento jej názor…    Tak som teda vzal šraubovák a kompas rozobral. :P

    Vyhorela dióda. Vyzerá inak takto:

    Púšťajú do nej 3V a vysokú svietivosť mala pravdepodobne vďaka tomu. Bežne SMD LED žlté majú rozpätie 1,7-2,4 V (s výnimkou pár na 5V). Aj keď táto má na plošnom spoji napísané "-5"… Použil som však klasickú plochú žltú diódu a voila, podsvietenie opäť funguje. :P Je síce slabšie ako originálne, ale aspoň dióda dlhšie vydrží. Lebo len jeden deň, to je ešte i pre takého nenáročného zákazníka ako ja veľmi málo…

Záverečné hodnotenie

    Ako hračka je super, napríklad, aby sa vám deti počas hry v záhrade nestratili, ale inak je vhodné mať v prírode pre istotu pri sebe aj klasický kompas/buzolu. Batérie zvyknú dojsť v tej najnevhodnejšej chvíli, ako iste vieme. Murphyho zákon prosto nepopustí… Teplomer fajn, barometer v prípustných medziach, výškomer iba v relatívnych hodnotách, ale aj to len mimo prudkých zmien tlaku, čo v horách, kde sa počasie mení dosť rýchlo asi ťažko… Predpoveď počasia v pohode, ale brať radšej len informatívne. Aj keď som si s ním užil strachu a sklamania, za tú cenu celkom dobrá kúpa. Za plnú by som však rozhodne nebral.  :P

    Číselné hodnotenie: 8 z 10   

Zdroje:
http://excelec.en.made-in-china.com/product/RMgnCOLZyoWF/China-Multifunction-Digital-Compass-Digital-Altimeter.html
http://www.chinagrabber.com/cheap-wristop-digital-compass-altimeter-barometer-thermometer-w-2-1-lcd-screen—d36.aspx
http://www.outdooraltimetercompass.com/china-super_accuracy_sensor_digital_altimeter_with_compass_sr206-174817.html
http://sell.bizrice.com/selling-leads/315240/6-In-1-Multifunction-Digital-Altimeter.html
http://www.meteo.sk
http://www.shmu.sk
http://www.pluska.sk/zena/zdravie/viete-co-skutocne-obsahuju-potraviny-ktore-jete.html
http://www.naturalnews.com/037122_gutter_oil_pharmaceutical_factories_antibiotics.html

Add karma Subtract karma  19870979

Kategória: Astronómia, Nezaradené

Pridaj komentár

(povinné)

(nepovinné)


*

HTML: Môžete použiť nasledovné tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>