Mäta dlholistá – čaj » Ramen's weblog

Mäta dlholistá – čaj

    Latinským názvom Mentha longifolia síce neobsahuje mentol, no od toho je ešte stále liečivá. :)  

    Je to trváca bylina, vysoká 30-75 cm, pokrytá sivými alebo bielymi chlpmi. Kvitne v júli až septembri. Rastie roztrúsene v teplejších oblastiach, od pahorkatiny po horský stupeň, zriedkavejšie v nížinách, a to pri cestách, potokoch i prameniskách, vo viniciach, na rumoviskách a vlhkých lúkach. Obľubuje hlboké, vlhké a vápnité pôdy. Niekedy sa i pestuje. S príbuznými druhmi často tvorí krížence, ktoré sa ťažko určujú.

     Zberá sa list a kvitnúca vňať. Hlavnú obsahovú látku tvorí síce trieslovina, no rastlina obsahuje aj dosť silice – jej hlavné zložky sú:

 • pinény
 • limonén
 • cymol
 • mentofuran

     Používa sa ako antiflogistikum, antiseptikum, karminatívum a stimulans, niekedy aj ako choleretikum, diuretikum a sedatívum, zvonku ako kozmetikum. Blablabla, teraz radšej po slovensky: Používa sa proti zápalom, na ničenie mikroorganizmov, na zmierňovanie plynatosti a ako povzbudzujúci prostriedok, niekedy aj na zvýšenie vylučovania žlče, močopudne a upokojujúco a zvonka čoby kozmetický prípravok.
 

Príprava

    Zápar je možné urobiť z 1,5 g mäty na 1 dl vody, nechať postáť 12 minút pod pokrievkou, pije sa 1,5 dl 3x denne. Prípadne sa užíva 0,5 až 2 gramy rozpráškovanej mäty. Pri kolikách, hnačkách, nespavosti a neurózach sa užíva i tinktúra (2-5 gramov). A napríklad v Taliansku sa z mäty pripravuje aj sirup a víno.

    

Add karma Subtract karma  0

Kategória: Zdravie
2 komentárov
 1. Gogo hovorí:

  Díky za info.. Dnes keď som sa bol presť som na túto rastlinku natrafil, nevedel som presne čo to bolo zač ale mal som tušák že to bude nejaká odroda mäty.. A nakoniec, celkom dobre vedieť, že aj v týchto lesoch sa vyskytuje..

  • Celeste hovorí:

   :) To hej, vyskytuje. Ja som na ňu natrafila na prechádzke pri jednej dedinke v Nízkych Tatrách. Idem si tak po cestičke pri malej lúke a zrazu *džžžž* a tam mäta. :D

   Niekedy je aj na miestach, kde by sme ju nečakali. Alebo teda… len nevieme, že ju tam máme čakať. :)

Pridaj komentár

(povinné)

(nepovinné)


*

HTML: Môžete použiť nasledovné tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>