Vitamín D » Ramen's weblog

Vitamín D

     Veľmi zvláštne. Človek by si myslel, že krivica (rachitída) je už veľmi dávno chorobou minulosti, ale podľa prípadu vo Veľkej Británii má toto ochorenie značnú šancu na návrat na výslnie. Je to inak tak trocha paradox, pretože práve krivici sa na výslní moc nedarí…

      Ako informoval server NaturalNews.com , v južnom Anglicku na ostrove "Isle of Wright" malo dvanásťročné dievča problém s nedostatkom vitamínu D, ktorý až hraničil s krivicou. Príčina? Matka dievčatku nikdy nedovolila ísť von bez vrstvy krému na opaľovanie.

     Ako vieme, krivica je nepríjemné ochorenie, bolestivé, potenciálne spôsobujúce až deformáciu kostí kvôli ich mäknutiu a skrúcaniu sa. Telo vytvára vitamín D pri vystavení ultrafialovému žiareniu, ale mnohí ľudia dokážu túto jeho zabudovanú vlastnosť obmedziť krémom na opaľovanie s faktorom vyšším než 8. Naozaj. Pri použití faktoru viac ako 8 sa rapídne zmenšuje množstvo prenikajúceho ultrafialového žiarenia a toto prestáva byť dostatočné, aby vyvolalo transformáciu provitamínu 7-dehydrocholesterolu prítomného v koži na plný vitamín D3. 

     Na túto skutočnosť doplatila dvanásťročná Tyler Attrill a pred troma rokmi ju začala trápiť bolesť a slabosť v nohách. A to všetko po operáciách, ktoré mali upraviť problémy s jej bedrovými kosťami. Ani ona a pravdepodobne nikto zo zodpovedných osôb (matka a lekári) ešte vtedy netušili, že sú to len varovné signály nastupujúcej krivice.

     Tyler aj riekla: "Spôsobilo to, že moje nohy boli ako z olova, nemohla som nimi pohnúť. Akoby moje celé telo bolo choré a bolelo."

     Táto bolesť sa napokon až tak vystupňovala, že Tyler dohnala k slzám a museli ju umiestniť do nemocnice v Southamptone na oddelenie detskej ortopédie.

     Jej matka sa nechala počuť: "Počas týchto rokov sme pendlovali medzi doktormi a nemocnicou, ale až v novembri jej urobili test na nedostatok vitamínu. Mali sme šťastie, že zistili príčinu včas, inak by sa to mohlo vyvinúť do krivice."

     No čo vám poviem… Následne doktori povedali pani matke, že to bolo práve nadmerné používanie opaľovacích krémov, čo s najvyššou pravdepodobnosťou spôsobilo dievčaťu nedostatok vitamínu D.

     Nemyslite si, že tu matku dajako dehonestujeme, alebo že ju považujeme za úplne sprostú. To teda nie! Ona iba robila to, v čom sú matky asi najlepšie – chránení svojich ratolestí. Niekedy sú však matky až prehnane starostlivé, a to potom môže viesť k tzv. "neúmyselným dôsledkom". Aj táto matka to myslela v podstate dobre a z jej ďalších slov je to zjavné: "Bývame pri pobreží a Tyler bola minulé leto každý deň vonku so svojimi kamošmi. Vždy som bola s ňou veľmi opatrná, aj s jej bratom a večne ich otravovala, aby nosili klobúky a boli nagebrení krémom na opaľovanie, keď je vonku tak horúco. Myslela som si, že robím správnu vec."

     Nuž, teta, tesne vedľa. Ale to vám už doktori povedali, tak snáď si vezmete ponaučenie a vaša dcérka Tyler sa z toho spamätá. :) A ako z článku na NaturalNews vyplýva, stav Tyler sa zlepšuje, odkedy dostáva suplementy s vitamínom D a trávi viac času vonku (bez krému).

     A že nie všetky matky sú beznádejné prípady dokumentuje aj vyjadrenie Tylerovej: "Cítim sa previnilo", – riekla, – "ale hovoria nám [doktori, výrobcovia krémov na opaľovanie], aby sme používali aspoň faktor 50, keď nechceme, aby naše deti mali potom neskôr rakovinu kože. Myslela som si, že robím správnu vec."

     Nuž, doktori čo hovoria, aby ste natierali svoje deti proti slnku za každých okolností vedia o zdraví veľké H, a tak isto aj výrobcovia opaľovacích krémov. Napokon, tým posledne spomenutým ide hlavne o zisk a predať čo najviac krémov. Ako sa možno spoľahnúť, že práve oni hovoria pravdu?!!! To je ako sa zúčastniť hlasovania čo bude na večeru s dvoma vlkmi, pričom vy ste ovca. Asi je výsledok hlasovania jasný a aj to, kto bude napokon zjedený… :P

     Takže ponaučenie z tejto skúsenosti Tyler a jej matky: vitamín D je potrebný a nech vás Stvoriteľ/Boh/Marx & Engels chráni, ak svoje dieťa budete zakaždým gebriť nejakým sprostým opaľovacím krémom!!! Ak hej, potom si za to môžete sami a nesťažujte sa, keď dieťa bude trpieť bolesťami a napokon si o vás pomyslí svoje… Dúfam, že rodičia na Slovensku nie sú takí spros… eeee… chcel som napísať "málo informovaní" než v Anglicku. :P

     Ak chcete zistiť, ako na tom stojíte s vitamínovou gramotnosťou, máte jedinečnú možnosť si urobiť nižšie uvedený krátky test. :D ;)

     Ďakujeme za pozornosť. Taaak, jar prichádza, hor sa von k vode, v plavkách a bez tých idiotských opaľovacích krémov. Jupííííí! :D


Test na vitamín D


1. Viete, čo je vitamín D?

 v živote som o ňom nepočul… je lepší ako ganja?

je to vitamín. V rybách a taaaak…

myslím, že veľmi dôležitý vitamín, aktivuje imunitný systém, dobrá prevencia proti akútnym aj chronickým chorobám. Najlepší zdroj je pobyt na slnku v primeranej dĺžke.

 

2. Slnko je:

veľmi nebezpečné! Keď ide moje dieťa von, natriem ho hrubou vrstvou krému na opaľovanie, faktor aspon 100!!!

 možno nie až také zlé, ale ja mám aj tak radšej ryby.

náš priateľ. Denne aspoň 15 až 30 minút by sme sa mali vystaviť jeho lúčom bez opaľovacieho krému. Pokiaľ si pokožka nezvykne, vyhýbať sa v letných mesiacoch pobytu od 11:00 do 15:00, keď je žiarenie najintenzívnejšie. A ani potom to nepreháňať. Nechceme predsa dostať rakovinu kože…

 

3. Ktorý typ vitamínu D je najpodstatnejší?

 mne je to jedno, hlavne nech je k nemu aj ganja zadarmo!

 no predsa vitamín D. Prečo? Je ich viac..?

sú vitamíny D1 až D5. Pre nás je dôležitý hlavne vitamín D3. Vzniká z provitamínu 7-dehydrocholesterolu (derivátu cholesterolu) štiepením jeho B jadra. Výsledok je cholekalciferol, teda vitamín D3. Je to chemické blablabla a viem to len preto, lebo to píšu aj na wikipédii, kde som si to teraz vyhľadal(a).

 

4. Proti chrípke je najlepšie:

 jednoznačne očkovanie! Veď to povedali aj v telke, že sa máme dať zaočkovať, ne? A v Amerike dávali poukážky na očkovanie dokonca v striptízbaroch!!! Prečo nemohli k tomu dať aj gram trávy…?

 čajíky, infra lampa, koreninová kúra (*žmurknutie* však viete, dať korenie na brucho partnera/partnerky a dovtedy ho trieť naším bruchom, kým nebude na prach :P ) a taaaak. Keď už je naozaj zle, tak nejaký ten Coldrex z lekárne.

paradoxne práve očkovaní zvyknú byť tí, čo chrípku dostanú. Je to kvôli tomu, že očkovacia látka má vyburcovať imunitný systém, aby vytvoril protilátky, avšak toto dokáže iba dobrý imunitný systém a ten si rovnako dobre poradí aj so skutočným vírusom. Oproti tomu, keď má niekto už apriori slabý imunitný systém, očkovanie mu nepomôže, navyše môže vyčerpať ešte i tie posledné zvyšky sily, a tak človek o to ľahšie podľahne skutočnému vírusu. Stručne: očkovanie je, zdá sa, určené tým, ktorí to nepotrebujú, čo napokon priznali aj úrady vo Veľkej Británii (http://www.naturalnews.com/030977_vaccine_shortage.html), keď obvinili zdravých ľudí, že spôsobili nedostatok vakcín, a tak sa neušlo tým, ktorí ju naozaj potrebujú = chorým. Lenže chorí majú slabý imunitný systém a vakcína im je takto na dve veci… Z tejto celej frašky napokon vyplýva, že oveľa lepšie je sa zásobiť vitamínom D, napríklad aj pobytom na slnku počas jesene, pokiaľ nie je veľmi zima a za dlhých zimných večerov dopĺňať D3 z iných zdrojov ako ryby, kokosový olej, vaječný žĺtok, hríby sušené na slnku, kvasnice, datle a podobne.

 

Výsledok testu:  0   bodov (z 12)

Hodnotenie: Zatiaľ žiadne… Test nie je kompletne vyplnený.

Add karma Subtract karma  0

Kategória: Zdravie

Pridaj komentár

(povinné)

(nepovinné)


*

HTML: Môžete použiť nasledovné tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>