Zemetrasenie v Japonsku 11. marca 2011 o 06:46:23 SEČ » Ramen's weblog

Zemetrasenie v Japonsku 11. marca 2011 o 06:46:23 SEČ

Magnitúda: 9.0 (podľa USGS)
Epicentrum: 38.322°N, 142.369°E
Hĺbka: 32 km (19.9 míľ)
Poloha: neďaleko východného pobrežia Honšú, Japonsko

      Toto monštruózne zemetrasenie bolo spôsobené uvoľnením energie z pnutia medzi Pacifickou a Severoamerickou doskou. Nakoľko pohyb dosiek po uvoľnení pnutia bol vertikálny, toto presunulo enormné množstvo vody smerom nahor a výsledkom bola tsunami s vlnou o výške až 10 metrov pri vstupe na východné pobrežie Japonska.

      Samotné zemetrasenie, i keď nevídanej sily, by nebolo samo o sebe také tragické nebyť smrtiacej tsunami. Aj pod problémy s jadrovými reaktormi, v ktorých sa momentálne (15.3.2011) Japonsko zmieta, sa podpísala tsunami. Reaktory elektrárne Fukushima zvládli samotné zemetrasenie i napriek tomu, že pri ich projektovaní s magnitúdom 9 pravdepodobne inžinieri nepočítali. Aj keď, vždy je lepšie si nechať istú rezervu, a tak pravdepodobne i tu nejaká bola. Systémy pracovali presne, ako boli dizajnované, okamžite počas zemetrasenia začali s automatickým vypnutím elektrárne. Avšak i pri vypnutí reaktor potrebuje chladenie, kým dostatočne nevychladne. A tu nastali komplikácie – zlyhal primárny systém chladenia. Zapol sa záložný, fungujúci na generátory, avšak tieto odstavila tsunami. Slaná morská voda je veľmi korozívna a generátorom rozhodne neprospieva. Kvôli prehrievaniu sa začal vytvárať vodík, ktorý následne explodoval. Ak si všimnete, na tomto často na CNN opakovanom videu dôjde k výbuchu a tlaková vlna je sprevádzaná slabo modrým, ledva badateľným oblúkom. 

 

      Na videu v televízii to vidno oveľa lepšie, kvôli kompresii v Youtube videu tieto detaily zanikajú… Tento modrý oblúk je horiaci vodík, ktorý horí temer až neviditeľným plameňom – modrým. Preto je i problém, že ho voči oblohe nevidno, a tak človek nachádzajúci sa v ňom nevidí, že mu hrozí nebezpečenstvo, ba môže vôjsť nič netušiac do plameňa a utrpieť veľmi vážne popáleniny. To je napokon i jeden z argumentov proti autám na vodík. Havária takéhoto auta by sa skončila veľmi nepríjemne. :( Avšak späť k problémom jadrových elektrární. Výbuch vodíka, ktorý rozmetal budovu prvého reaktora však neublížil samotnému reaktoru. V tom čase ani nedošlo k vážnemu úniku rádioaktivity. To až postupne, dokonca i kvôli chybe operátora (došlo palivo v generátoroch systému chladenia) sa situácia skomplikovala. Ako posledná možnosť je tzv. "zabiť" reaktor, chladením priamo morskou vodou a použitím kyseliny boritej. Kyselina boritá je "smrtiaci jed" pre jadrovú reakciu v reaktore, ale používa sa ako posledná možnosť, keď kontrolné tyče zlyhajú. Podľa informácií mali po pár týždňoch tak či tak odstaviť reaktor 1 Fukushima-I, tak nie je to až taká strata. Avšak reaktor 1 nie je jediný, s ktorým má TEPCO (Tokyo Electric Power COmpany) problémy. 
Momentálne sú tieto obtiaže:

Fukushima I – reaktor 1, 12. marca explodovala budova, zostala len konštrukcia, reaktor údajne OK.
Fukushima I – reaktor 3, 14. marca explodovala časť budovy, opäť zrejme vodík
Fukushima I – reaktor 4, 15. marca zaznamenali oheň, pravdepodobne sa vznietila nádrž s vyhoreným palivom, ale oheň sa našťastie podarilo uhasiť
Fukushima I – reaktor 2, 14. marca o 22:14 SEČ explodovala budova, opäť podozrenie na vodík, ale zvýšila sa radiácia, t.j. mohlo dôjsť k porušeniu tlakovej nádoby
Fukushima II – tiež má problémy s chladením, evakuovali ľudí v okruhu 3 km

      Situácia sa však zatiaľ len viac a viac zhoršuje. :(

      V elektrárni Fukushima I je také vysoké rádioaktívne žiarenie, že inžinieri už nemôžu viac zotrvať v kontrolných miestnostiach. :( Dokonca havária dosiahla šiesty stupeň zo siedmich na stupnici jadrových udalostí – INES. 

      Toto je podľa nás dosť veľký problém, pretože reaktory potrebujú chladenie, ale ak nebude nikoho, kto by ich chladil, tak ich roztavenie (meltdown) je veľmi pravdepodobné. Aj keď vraj nehrozí katastrofa typu Černobyl, i tak by mohla byť oblasť zamorená na pár storočí a ak poveternostné podmienky nebudú priaznivé (čo je dosť pravdepodobné, keďže sa často menia), aj mestá ako Tokyo by mohli byť zamorené. 

      Ostáva nám dúfať, že Japonci s vynachádzavosťou im vlastnou tieto problémy veľmi rýchlo vyriešia. No aj keby, tieto všetky problémy značne menia názory a pohľady politikov a občanov na jadrové elektrárne a nahrávajú odporcom jadrovej energetiky, ktorí môžu teraz poukázať: "Vidíte? My sme vám vraveli, že je to nebezpečné!" A čo je horšie, aj majú pravdu. Každá jadrová elektráreň je v podstate časovaná bomba. Aj keď sa ju konštruktéri snažia postaviť na bezpečných miestach s nízkym rizikom zemetrasenia alebo záplav, problémy sa vyskytnúť môžu. V našom živote sú len dve veci isté – smrť a platenie daní, a to pritom s tou smrťou nie som si až taký istý… :P

      Čoby zaujímavosti uvedieme, že sa vďaka zemetraseniu Japonsko posunulo o 2,4 metre a zemská os o 10 až 15 centimetrov. Aký dopad to bude mať na ročné obdobia a/alebo počasie zatiaľ vie len Svätý Dindy… 

     Napríklad, Greenpeace sa teraz vyjadrili, že: "Greenpeace: Mochovce nezvládnu náraz lietadla". Nevedno, či je to až také horúce, ale čo-to pravdy na tom asi bude. Stačí, aby malé lietadlo trafilo systém chladenia a kabooom. Dúfam, že nikto si toto nebude chcieť odskúšať, keďže Slovensko je moc malé, a tak každý z jeho obyvateľov v podstate býva "blízko elektrárne".

     Ak sú dodržané všetky predpisy, ponechaná veľká rezerva pre neočakávané udalosti a teroristi neexistujú, potom jadrová energia je akceptovateľne bezpečná. Reálny svet sa však mierne odlišuje od toho vyššie uvedeného ideálneho a len budúcnosť ukáže, či boli všetky tie elektrárne dobrý nápad. 

    Zatiaľ však spolu držme palce japonským inžinierom, nech sa im podarí odvrátiť najväčšiu jadrovú katastrofu po Černobyle, ktorá by mohla veľmi nemilo ovplyvniť náš zostup z ropného vrcholu. Áno. Ropný zlom, v anglicky hovoriacich krajinách známy ako "Peak Oil" by si žiadal nahradiť všetky elektrárne spaľujúce fosílne palivá inými, napríklad aj jadrovými a ak v Japonsku dopadne situácia zle, je to ohrozenie pozvoľného pokojného zostupu do nízkoenergetickej budúcnosti. Možno proponenti obnoviteľných zdrojov teraz rieknu, že však na nás hneď za rohom číhajú slnečné a veterné elektrárne, ale bohužiaľ, ani tie nie sú perfektné. Ba čo viac, miestami sú aj životu nebezpečné. Aha, napríklad tu:


 

      A vôbec. Aj keby sme ich dokázali naškálovať úplne že maximálne, nepokryli by viac než 3 percentá nášho energetického apetítu. A to hovoríme o enormných investíciách, vyrábaní IBA obnoviteľných zdrojov energie a v priebehu nasledovných troch dekád. Ale to je už úplne iná rozprávka (do sekcie "Peak Oil – Ropný zlom"), milé deti… :)
 

Add karma Subtract karma  0

Kategória: Japonsko

Pridaj komentár

(povinné)

(nepovinné)


*

HTML: Môžete použiť nasledovné tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>