Fukushima, Japonsko – 19.3.2011 » Ramen's weblog

Fukushima, Japonsko – 19.3.2011

     Japonská agentúra pre jadrovú bezpečnosť (NISA) zvýšila stupeň vážnosti zo 4 na 5, pričom tento stupeň sa týka reaktorov 2 a 3. Reaktor 4 je zatiaľ označený stupňom 3, a to aj napriek problémom s uskladnenými použitými palivovými tyčami, ktoré podľa jedného amerického činiteľa boli v stredu bez chladenia vodou, a tak vystavené okolitému vzduchu. Avšak Tokyo Electric Power CO. informovalo v piatok, že hladina vody v chladiacom bazéne vyhoretého paliva je dostatočná.

     Fotografia je zo 16.3.2011. Reaktor 1 je úplne vpravo, budova zničená výbuchom vodíka v sobotu 12. marca. Reaktor 3, druhý z ľava, zničený výbuchom vodíka v pondelok 14. marca – pravdepodobne z neho uniká para(?). Reaktor 4, budova zničená ohňom v utorok a stredu, pravdepodobne čoby dôsledok vznietených použitých palivových tyčí. Paradoxne, je to práve reaktor 4, vypnutý v čase zemetrasenia a následnej tsunami, ktorý je problémový, práve kvôli veľkému množstvu rádioaktívneho materiálu nachádzajúcemu sa mimo ochrannej nádoby reaktora. Preto i snaha pracovníkov elektrárne a helikoptér chladiť budovu číslo 4.

     Výbuch budovy reaktora 3 si môžete pozrieť na tomto videu:

     Na rozdiel od vodíkom spôsobeného výbuchu s charakteristickým modrým oblúkom v tejto budove horelo aj niečo iné, ako vidno podľa záblesku v prvej sekunde videa. Pre názornosť tu priblížené:

     Aj keď veríme, že TEPCO sa snaží dostať situáciu pod kontrolu a veľmi im držíme palce, aby sa im to podarilo, ich optimistické vyhlásenia znejú trocha sladkokyslo vzhľadom na ich schopnosť prifarbovať situáciu podľa potreby.

     TEPCO bolo prichytené pri čine, ako sa snažilo falšovať dáta o bezpečnosti a "nečestne" sa pokúšalo ututlať problémy. 

     TEPCO injektovalo vzduch do ochrannej nádoby Fukushima reaktora č. 1, aby umelo "znížilo intenzitu úniku". Keď boli prichytení, vyjadrili "úprimnú ľútosť nad používaním nekalých praktík".

     Netýka sa to ale týchto problémov, skutočnosť vyšla najavo ešte v roku 2002, keď práskač (whistleblower) pracujúci pre General Electric sa sťažoval japonskej vláde. Aby nebolo málo, iný zamestnanec GE sa priznal, že v roku 1989 (asi dosť búrlivý rok, keďže aj zamatová revolúcia sa udiala vtedy) sfalšoval záznamy o inšpekcii reaktora č. 1, vraj na vlastnú žiadosť TEPCO. Keď už bol džin z fľaše von, tak sa priznal rovno aj k ďalším falšovaniam záznamov, pochopiteľne tiež objednaných TEPCOm. Zrejme to nebola žiadna sranda, keď napokon TEPCO muselo dočasne vypnúť 17 reaktorov. 

     Keby to boli len také falšovania pre zlepšenie imidžu a reálne by nič nehrozilo, budiž. Avšak Dale Bridenbaugh, zamestnanec GE dal výpoveď pred 35-mi rokmi tesne potom, ako zistil, že design Mark 1 reaktora používaného vo Fukushime má vážny nedostatok. Päť zo šiestich reaktorov majú presne tento obávaný dizajn… Ako sa sám pán Bridenbaugh osobne vyjadril pre ABC News: "Nami zistené problémy ešte v roku 1975 boli, že pri navrhovaní ochrannej nádoby vôbec nevzali do úvahy dynamickú záťaž, ktorá by vznikla pri strate chladenia."

     Samozrejme, TEPCO natrela škandál s prifarbenými záznamami na svojich inžinierov, ktorí si boli moc istí svojimi znalosťami jadrovej energie a táto prehnaná istota viedla k zanedbaniu, alebo prosto len neoznámeniu problémov nadriadeným osobám. Myslíme, že je to práve naopak. Nadriadení si povedali, že v tejto päťročnici dosiahnu 120%-ný úspech v bezpečnosti a inžinieri budú makať ako fretky, aby toto aj splnili. V podstate majú dve možnosti (ak nepočítame spáchanie rituálneho seppuku):
a) hľadať si inú prácu
b) splniť predstavy šéfov a dajako uniesť tie výčitky svedomia

     Vo svetle týchto udalostí je otázne, nakoľko môžeme dôverovať informáciám, ktoré teraz TEPCO poskytuje svetu, svojej vláde a v neposlednom rade občanom Japonska? Netvrdíme, že vyslovene klamú, ale na druhej strane ešte i pán premiér Naoto Kan bol riadne vytočený, keď mu TEPCO oznámilo výbuch budovy reaktora až po jednej hodine…!! Akože oookej, asi sa hlavne vtedy chytali za hlavu, ale oznámiť premiérovi problémy až po hodine…? 

http://www.ongo.com/v/570464/-1/9BFFC5DE681A2F7D/fukushima-50-battle-radiation-risks-as-japan-nuclear-crisis-deepens

"The TV reported an explosion, but nothing was said to the prime minister's office for more than an hour," the Kyodo agency quoted Kan as saying. "What the hell is going on?"

"Televízia oznámila explóziu, ale nikto nič neoznámil kancelárii premiéra viac ako hodinu," agentúra Kyodo citovala premiéra Kana, ktorý riekol: "Čo do pekla sa to deje?"

     Chápeme, že v tej situácii pravá ruka nevie čo robí ľavá noha, ale informovať premiéra o situácii by mala byť priorita, hlavne ak sa má on posnažiť upokojiť národ, aby nevznikla panika. Nie je nič príjemné, keď sa človek dozvedá veci z televízie… Teda… ak ste premiér, samozrejme.

     Čo sa týka momentálnej situácie, pán premiér Naoto Kan riekol, že situácia je "veľmi vážna", pretože podľa predpovedí má dôjsť k zmene smeru vetrov a tie by mohli začať presúvať radiáciu bližšie k Tokyu už koncom tohto víkendu. Inžinieri pracovali celú noc na obnove prúdu do dvoch reaktorov v snahe spojazdniť chladiace systémy. Zatiaľ úroveň radiácie nie je nebezpečná mimo samotnej elektrárne, ale počasie by toto mohlo zmeniť… 

     Toto je zlá správa pre obyvateľov Japonska, no súčasne si asi vydýchnu v Amerike, kde sa spustila masová hystéria kupovania tabliet s obsahom KI proti rádioaktívnemu jódu. Aby k nej nedošlo aj u nás (podľa aktuálnych správ však ľudia začínajú zháňať jódové tabletky), naši experti sa snažia uchlácholiť prostredníctvom médií obyvateľov a zabrániť panike. To je samozrejme fajn, lebo občas panika je horšia než samotná nepríjemná udalosť. Niektoré vyhlásenia sú však dosť… ako to povedať jemne…? Úsmevné. :P Napríklad v článku v Pravde o zháňaní tabletiek sa vyjadruje pani/slečna Terézia Melicherová, ktorá má v SHMÚ na starosti radiačný monitoring, v zmysle (text Pravdy, teda nie priamo citácia p. Melicherovej): "Užívanie jódových tabletiek u nás považuje Melicherová za úplnú hlúposť aj preto, že jód má polčas rozpadu 8 dní a za tento čas sa k nám mrak s radiáciou ani nedostane."

     S preventívnym užívaním jódu čoby hlúposťou pokiaľ nie je potvrdený príchod mraku s rádioaktívnym jódom úplne súhlasíme, je to čistokrvné plytvanie materiálom. Avšak trocha zarážajúca je druhá časť – s polčasom rozpadu. Pevne veríme, že pani Melicherová to takto nepovedala a redaktori Pravdy vzali pravdu do svojich vlastných rúk a prekrútili jej slová.    A prečo sa nám to vyjadrenie nepáči?
      Pretože keď vezmeme, rýdzo teoreticky, že sa k nám mrak s rádioaktívnym jódom dostane za 10 dní, tak pri polčase rozpadu 8 dní toto neznamená, že v mraku jód nebude. Znamená to toľko, že ho tam bude polovičné množstvo. V prípade 10 dní samozrejme o trocha menej než polovica, pretože tá polovica sa opäť rozpadne na polovicu (na štvrtinu celkového množstva) za ďalších 8 dní a tento proces by už mal prvé dva dni za sebou.

     Preto veľmi dúfame, že chyba nastala v Pravde a nie vo vyjadrení pani Melicherovej, bo v opačnom prípade by si mala zopakovať stredoškolské učivo okolo polčasu rozpadu. Situácia nie je samozrejme až taká horúca, keďže aby sa oblak dostal k nám, musel by prejsť dvoma oceánmi a celým územím Ameriky a či už dažde alebo rôzne veterné systémy by zredukovali množstvo škodlivín. My len, že takéto vyjadrenia znižujú dôveryhodnosť expertov v očiach tých, ktorí sa do danej problematiky aspoň trocha rozumejú. 

     A vôbec. Rádioaktívny jód je náš najmenší problém, pretože veľa potravín [nerádioaktívny] jód obsahuje prirodzene, napríklad spirulina, chlorela a vo všeobecnosti morské riasy. Nie úplne že na stopro potvrdené zdroje jódu sú ale aj:

Byliny

 • koreň Kostihoja lekárskeho
 • Chaluha bublinatá
 • semená ľanu
 • Ľubovník bodkovaný
 • Skorocel kopijovitý
 • fazuľové lusky
 • Rebríček obyčajný
 • Šalvia lekárska
 • Lišajník islandský
 • Ruta voňavá
 • cesnak
 • cibuľa
 • bazalka

Ovocie a zelenina

 • višne
 • maliny
 • citróny
 • ríbezle
 • rajčiny
 • červené jarabiny

Morské produkty

 • morské ryby
 • plody mora
 • morské riasy

      Skôr ale väčší problém nastane, ak buchne reaktor číslo 3. Málokoho to trápi, najmenej asi mainstreamové médiá, ale reaktor 3 používa palivo MOX (mixed-oxide). MOX je totiž mix plutónia a uránu a plutónium je oveľa horšie než urán. Jeden miligram (mg) plutónia je tak nebezpečný, ako 2 000 000 mg (2 kg) klasického uránu. Ak si spomínate, vyššie bolo video s explóziou budovy reaktora číslo 3… Ak by bolo čo i len pár miligramov MOX počas tejto explózie uvoľnených do okolia, následky by mohli byť oveľa brutálnejšie, ako len únik obohateného uránu, alebo nejaký blbý rádioaktívny jód… Citácia citácie reportu NIRC (Nuclear Information Resource Center) z článku na NaturalNews.com :

    "In the event of such accidents (involving the accidental release of MOX), if the ICRP (International Commission on Radiological Protection) recommendations for general public exposure were adhered to, only about one mg of plutonium may be released from a MOX facility to the environment. As a comparison, in [sic] uranium fabrication facility, 2kg (2,000,000 mg) of uranium could be released in the same radiation exposure."

     "V prípade nehôd (týkajúcich sa nechceného uvoľnenia MOX), ak by sa mali dodržiavať odporúčania ICRP (medzinárodnej komisie pre rádiologickú ochranu), len jeden mg plutónia môže byť zo zariadenia pracujúceho s MOX vypustený do okolitého prostredia. Pre porovnanie, zo zariadenia pracujúceho s uránom, 2kg (2 000 000 mg) uránu môže uniknúť pri zhodnej miere rádioaktívneho rizika."

     Ak by buchol reaktor číslo 3, potom naozaj problém s rádioaktívnym jódom by bol náš najmenší, a preto dúfajme, že Japonci vynaliezavosťou im vlastnou problémy so svojou jadrovou elektrárňou čoskoro zvládnu a nebude nad nami vysieť Damoklov mox. Eeeee… meč. 

 

P.S.: Všetkým, ktorých sme mohli nechtiac týmto článkom uraziť sa úprimne ospravedlňujeme. Taktiež slečne/pani Tereze Melicherovej chceme týmto vyjadriť našu vďaku za všetko čo pre nás (priblblých spoluobčanov  ) robí, a že si jej prácu naozaj vážime. Nebyť jej, až bude ohrozenie reálne, nemuseli by sme sa o ňom vôbec dozvedieť. Ešte raz, úprimne ďakujeme. :)

 

Aktualizácia 19.3.2001 o 19:30:  Podľa aktuálnych informácií sa podarilo reaktor č. 3 ochladiť a radiácia klesla na prijateľnú úroveň. To by bolo super a problémy s MOX by mali byť zažehnané. :)  

Add karma Subtract karma  0

Kategória: Japonsko

Pridaj komentár

(povinné)

(nepovinné)


*

HTML: Môžete použiť nasledovné tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>