Fukushima, reaktor 3 » Ramen's weblog

Fukushima, reaktor 3

     Včera (19.3.2011) sme sa tu strápňovali článkom o problematickom reaktore číslo 3 a jeho náplni MOX a aj s tým, ako médiá ignorujú závažnosť situácie, avšak to sa [zrejme] mení. Napríklad SME dnes informovalo o tom, ako "v reaktore číslo 3 začal opäť stúpať tlak, vypustia ďalšiu radiáciu" , kde aj priamo napísali:

TOKIO. Japonský úrad pre jadrovú bezpečnosť informoval o opätovnom stúpaní tlaku v najnebezpečnejšom z reaktorov v poškodenom jadrovom komplexe Fukušima.

     Zvýraznené samozrejme nami. Teda naše médiá sa problematike naďalej venujú, zatiaľ čo za veľkou mlákou (v USA) zrazu ako keby niekto (náš súkromný tip: Obamova administratíva) uvalil informačné embargo na udalosti v Japonsku a médiá presunuli pozornosť na Líbyu a jej bombardovanie. Televízie neposkytujúce kontinuálne správy sa vrátili k bežnému programu so športom a zábavou, akoby všetko bolo úplne fajn.

     Jasné, keď vypukla masová hystéria okolo jódových tabletiek, tamojšej vláde to istotne nebolo úplne jedno a rozhodli sa vybrať cestou: "čo nevieme, to nám nemôže uškodiť", asi ako keď sa malé deti hrajú hru "keď mám zatvorené oči, tak nevidíš ani ty mňa". Pán prezident Obama vo svojom príhovore občanom v podstate riekol, že sa vôbec nemusia pripravovať, jediné, čo majú robiť je sledovať telku, aby ostali informovaní. A to aj napriek tomu, že samotná stránka vlády o pripravenosti na pohromy http://www.ready.gov jasne hovorí:

  • get a kit (pripravte si balíček s potrebnými vecami)
  • make a plan (urobte si plán [úniku/ako budete postupovať])
  • be informed (informujte sa/zostante informovaní)

     Pán prezident si zjavne riekol, že Američania nie sú schopní si pamätať tri body, je to pre nich veľa, tak prvé dva škrtol a ponechal iba posledný o informovaní sa. Čo sa vlastne samospádom pretavilo do pozerania športu, zábavy a raz za čas vybuchujúcich vecí v Líbyi. Medzitým v Taiwane našli rádioaktívne látky na fazuli fáva dovážanej z Japonska, ale pochopiteľne, ako vždy, množstvo bolo príliš malé na to, aby ľuďom uškodilo. A vôbec. V noci si môžete posvietiť fazuľou, tak je to jednoznačne win-win situácia… </koniec sarkazmu> 

     Zatiaľ asi u nás ešte neinformovali o tom, ako v Japonsku zistili rádioaktivitu v mlieku a špenáte . Je to pritom informácia stará aspoň deň. Klasicky, rádioaktivita je vraj menšia než CT-čko, takže všetko v poriadku.

Síce NY Times písali:

“These levels do not pose an immediate threat to your health,” Mr. Edano said. “Please stay calm.”

"Tieto úrovne neznamenajú žiadne okamžité ohrozenie vášho zdravia", pán Edano riekol. "Prosím, ostaňte pokojní."

     Avšak o dva odstavce nižšie píšu:

Food safety inspectors said the iodine 131 in the tested milk was up to five times the level the government deems safe, and the spinach had levels more than seven times the safe level. The spinach also contained slightly higher than allowable amounts of cesium 137.

Kontrolóri nezávadnosti potravín povedali, že jódu 131 bolo v testovanom mlieku až 5x viac, ako úroveň považovaná vládou za bezpečnú a špenát mal úroven viac než 7x vyššiu, ako bezpečná hodnota. Špenát tiež obsahoval trocha viac než dovolené množstvo cézia 137.

     Nečudo, že sa ľudia trápia s kognitívnou disonanciou, keď v tom istom článku niekto rečie, ako všetko super, žiaden problém, pokojne sa ládujte týmito vecami a hneď na to sa píše, že úroveň je 5- až 7-krát vyššia než povolené medze… Tak teraz jesť alebo nejesť? Toť otázka! (priam hamletovská) 

     Ázijské médiá si medzitým začali vymýšľať fiktívne správy, napríklad v Číne a Taiwane minulú noc oznámili, že sa podarilo zapojiť prúd do Fukushima reaktora číslo 2, a že celé nebezpečenstvo je už teraz zažehnané. Bola to totálna fabrikácia, pretože pravdou je – pracovníci elektrárne opustili priestor ešte predtým, ako mohli vôbec prúd pripojiť, z dôvodu rastúcej úrovne radiácie v blízkosti elektrárne. A aj keby bol prúd pripojený k reaktoru 2, moc by to nepomohlo reaktorom 3 a 4, kde sa nachádza nebezpečné plutónium vo forme MOX. A aj keby prúd pripojili ku všetkým reaktorom (čo pevne dúfame, že sa aj podarí, to nie, že nie!), nie je vôbec isté, že chladiace pumpy sú funkčné a neboli zničené výbuchmi v prvých dňoch katastrofy. 

     Aj keď si uvedomujeme schopnosť pravdivých informácií spôsobiť paniku, neinformovanie má tendenciu mariť ľudské životy kvôli nemožnosti sa pripraviť a/alebo opustiť nebezpečné miesto. To napríklad sa stalo aj primátorovi mesta Minamisoma, Katsunobu Sakuraiovi , ktorého telefonáty vládni činitelia ignorovali, keď žiadal informácie a radu ako zvládnuť situáciu v Minamisome, ktorá je len 20 kilometrov od Fukushimy. A aj keď sa mu podarilo s nimi spojiť, čo bolo [až] na druhý deň, tak ho uistili, že všetko v poriadku, nech sa nestrachuje, a to napriek tomu, že kúdoly dymu z výbuchov vo Fukushime sú z Minamisomy viditeľné voľným okom… :(  
     Sakurai im bohužiaľ uveril a nedal príkaz obyvateľom mesta na evakuáciu. Napokon polovicu zo 71 000 obyvateľov mesta evakuovali do večera 17. marca… 
     Dúfame, že tohto času sú už všetci v bezpečí.

     Tak ako vidno, na vládu sa nie vždy dá spoľahnúť, že nás bude informovať dostatočne včas. Pri veľkých katastrofách sú neraz vymáknutí sťa jeleň v reflektoroch auta a nie a nie sa pohnúť z miesta (viď. vláda USA po hurikáne Katrina). Preto, ak sa niečo vyskytne, zapamätajte si, že jediný, kto vám môže zaručene prísť na pomoc ste vy sami. 

     I keď v súčasnej situácii je ťažké byť optimistom, to vyžaduje trpieť priam syndrómom Pollyanny ("A person who is persistently cheerful and optimistic, even when given cause not to be so." – "Osoba, ktorá je stále veselá a optimistická, ešte aj keď je všetko úplne v …."), napriek tomu veľmi dúfame, že ešte stále je čas na odvrátenie najhoršieho možného scenára – výbuchu reaktora 3 a uvoľnenia plutónia do ovzdušia. Podľa informácií, autority v Japonsku zvažujú aj scenár Černobylu. Teraz nemyslíme nechať to všetko vybuchnúť, ale zaliať postupne do betónového sarkofágu a ponechať vlastnému osudu. To by bola samozrejme časovaná bomba, pretože prepálenie reaktora smerom do zeme by mohlo následne zamoriť podzemné vody a… Avšak to sú zatiaľ iba špekulácie a touto cestou sa radšej nevydávajme… 

     Akonáhle budú pozitívne správy (alebo aj keď negatívne), neodkladne dáme vedieť. Lebo naozaj, nás by tešilo najviac, keby sme nemuseli informovať len o tom, ako ide všetko od desiatich k piatim, no pokiaľ pôjde, nebudeme sa tváriť, že je všetko megasuper a nič nám nehrozí len preto, že si to niekto tam hore praje (teraz myslíme vládu, nie Vyššie Mocnosti :P ).

     Držíme palce všetkým statočným mužom pri jadrovej elektrárni Fukushima, nech sa im podarí čo najskôr skrotiť toto jadrové monštrum. :)

Add karma Subtract karma  0

Kategória: Japonsko

Pridaj komentár

(povinné)

(nepovinné)


*

HTML: Môžete použiť nasledovné tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>