Fukushima, aktualizácia – 22.3.2011 » Ramen's weblog

Fukushima, aktualizácia – 22.3.2011

     Podľa informácií zo dňa 21.3. z reaktora 3 vychádza sivastý dym. Ako na záberoch z kamery umiestnenej neďaleko elektrárne vidno, stúpajúci dym zachytila kamera i v noci. Aj keď pripúšťame možné osvetlenie zdola z budovy reaktora, v horšom prípade by mohlo byť svetielkovanie spôsobené rádioaktivitou.

     Tento záber je približne o 5:00 ráno miestneho času, dňa 21.3.2011:

     Pre lepšiu viditeľnosť je tu kontrastnejší obrázkok:

     Pre približné lokalizovanie zdroja dymu prikladáme aj záber z kamery počas dňa – 22.3.2011 16:01 miestneho času, teda 8:01 SEČ:

 

     Zdroj (odkaz na kameru): http://www.tepco.co.jp/nu/f1-np/camera/index-j.html

     Toto vcelku vyvoláva spomienky na Černobyl, prinajmenšom vďaka maľbe, ktorá znázorňuje žiarivý stĺp nad horiacim reaktorom:

 

     Pochopiteľne vo Fukushime situácia zatiaľ nie je taká horúca, aj keď…

  • Andre-Claude Lacoste (šéf Úradu pre jadrovej bezpečnosť Francúzska, ASN – Autorité de sûreté nucléaire) riekol, že úniky radiácie z elektrárne sú "teraz výrazné a pokračujú".

 

  • Nad strechou reaktora číslo 3 bol spozorovaný "sivastý dym" a pracovníkov museli evakuovať, pokiaľ autority nezistia, či je bezpečné sa tam vrátiť. Považujú to za "znepokojujúcu prekážku" a my za ďalší dôkaz zhoršujúcej sa situácie v reaktore 3 obsahujúcom MOX…

  • Rádioaktívna kontaminácia s najvyššou pravdepodobnosťou dosiahla do vzdialenosti 100 km od jadrovej elektrárne.

 

 

  • Elektrické vedenie bolo pripojené ku všetkým šiestim reaktorom, ale zatiaľ pracuje iba jedna alebo dve chladiace pumpy.

 

  • V japonských potravinách a mliečnych výrobkoch naďalej nachádzajú radiáciu nad povolené medze.

 

  • Svetová banka oznámila, že Japonsko bude potrebovať 235 miliárd dolárov na svoju obnovu po havárii vo Fukushime. Tu vidíme nemalý problém. Japonsko vlastní 800 miliárd dolárov amerického dlhu a jednou zo schodných ciest je pokúsiť sa časť tohto dlhu speňažiť. To by mohlo spôsobiť trable s dolárom (teda… nie, že by dolár už teraz trable nemal…) a nepríjemne sa odraziť na ekonomike USA, ktorá sa ešte stále nedostala z najhoršej recesie od Veľkej Depresie 30-tych rokov minulého storočia.

 

  • Ako pozitívnu správu uvádzame, že dva zo šiestich reaktorov sú v "studenom vypnutí" (alebo v procese dosiahnutia tohto) a neznamenajú temer žiadne riziko, no na druhej strane reaktor 3 nám spôsobuje o to väčší bolehlav, keďže by potenciálne mohlo dôjsť k roztaveniu palivových tyčí, čo experti nazývajú "re-criticality". Sivý dym na rozdiel od bielej pary musí mať nejakú príčinu. Para je v tomto zmysle dobrá, lebo z nej vyplýva, že sa vyparuje len voda, čo prispieva k chladeniu reaktora a skladovaných použitých palivových tyčí, no keď stúpa dym, tak sa vyparuje aj niečo iné. Obnovenie chladenia by malo byť teraz absolútnou prioritou, aj keď je to začarovaný kruh…    Keď dymí -> zvýšená radiácia -> nutnosť evakuovať inžinierov -> nemá kto chladiť -> viac dymu = viac radiácie -> nemožnosť sa priblížiť -> …… iste chápete…

     Pevne dúfame, že naša najbližšia aktualizácia diania vo Fukushime prinesie viac pozitívnych informácií. :(

Zdroj:
http://www.naturalnews.com/031781_Fukushima_evacuation.html

Add karma Subtract karma  0

Kategória: Japonsko

Pridaj komentár

(povinné)

(nepovinné)


*

HTML: Môžete použiť nasledovné tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>