Fukushima, aktualizácia – 23.3.2011 » Ramen's weblog

Fukushima, aktualizácia – 23.3.2011

     Pracovníci robia všetko možné, len aby ochladili palivové tyče a reaktory v jadrovej elektrárni Fukushima I a správy odtiaľ sú také… zmiešané. Občas náhle návaly optimizmu, následne však vyvážené správou o čiernom dyme a nemožnosti určiť jeho pôvod. Síce priamo plamene nebolo vidno, čo by mohlo byť dobré znamenie (aspoň palivové tyče neplápolajú divokým ohňom), avšak dym sám o sebe je pre zmenu zlé. 

Stručný report o stave jednotlivých reaktorov:

Reaktor 1:

     V stredu (23.3.2011) teplota narástla nad 400 stupňov Celzia, a preto museli pracovníci do reaktora napumpovať viac morskej vody, aby ho dostatočne ochladili. Ešte v utorok však TEPCO uviedlo, že morská voda spôsobila chladiacim systémom väčšiu škodu, než sa pôvodne predpokladalo a opravy si vyžiadajú dlhší čas. Morská voda je veľmi korozívna a s týmto faktom je potrebné rátať. Okrem toho aj jej vyparovanie znamená zvýšenú koncentráciu solí a napokon usadzovanie týchto v rôznych častiach púmp a mechanizmov, čo môže mať veľký vplyv na ich funkčnosť a životnosť. Niečo ako pridanie čiastočiek šmirgľového papiera do oleja na aute. Tiež si chvíľu ešte zajazdíte, ale naposledy.
     Palivové tyče boli čiastočne odkryté a jadro reaktora je pravdepodobne [trocha] poškodené.

Reaktor 2:

     Poškodené pumpy a elektrické komponenty by podľa TEPCO mohli byť opravené najskôr v stredu (23.3.2011). Aj tu boli palivové tyče čiastočne nechránené kvôli poklesu vodnej hladiny. Pracovníci však v snahe zabrániť ďalšiemu poškodeniu reaktora doň pumpujú morskú vodu a kyselinu boritú, pokiaľ sa nepodarí spojazdniť chladiace systémy.

Reaktor 3:

     V stredu (23.3.2011) sa nad týmto reaktorom zjavil vyššie spomínaný čierny dym a zodpovední nepovedali čo ho spôsobilo, ani či vďaka nemu unikla ďalšia radiácia. Na druhej strane sa podarilo pripojiť elektrické vedenie a spojazdniť kontrolnú miestnosť. Toto je kľúčový moment k rozbehnutiu chladiacich systémov. Ako i v predchádzajúcich reaktoroch, i v tomto došlo k zníženiu hladiny vody a čiastočnému odkrytiu palivových tyčí. Tieto sú však nebezpečnejšie, keďže obsahujú aj plutónium vo forme MOX.

Reaktor 4:

     Samotný reaktor neobsahuje palivové tyče, a tak nepredstavuje nebezpečenstvo. Horšie je to však so skladovanými použitými tyčami. Pracovníci sa snažia chladiť tieto postrekom a udržať dostatočnú hladinu vody v bazéne.

Reaktor 5:

     Aby zabránili výbuchu vodíka, pracovníci spravili ventilačné diery do strechy budovy reaktora.
     K tomuto reaktoru sa podarilo pripojiť elektrické vedenie medzi prvými a podľa informácií chladiaci systém je funkčný a reaktor je v studenom vypnutí a aj skladované použité palivové tyče chladené.

Reaktor 6:

     Aj tu boli vytvorené ventilačné diery pre vznikajúci vodík. Situácia je podobná, ako v reaktore 5.

 

     Ako vidno, sú aj pozitívne správy. Zatiaľ neistotu vzbudzuje čierny dym pri reaktore 3 a jeho pôvod, no a samozrejme koľko rádioaktivity vďaka nemu uniklo.

     Súčasne však rádioaktívne žiarenie dorazilo už aj nad Európu, konkrétne na Island. Hodnoty sú samozrejme malé, ale súčasne je to dôkaz proti vyjadreniam niektorých našich expertov, dušujúcich sa, že neeeee, k nám nič také nedôjde. Len toť nedávno sme si tu dovolili neokrôchane a drzo   podpichnúť Teréziu Melicherovú zo SHMÚ, či tak trocha skôr redaktorov Pravdy, ktorí napísali: "Užívanie jódových tabletiek u nás považuje Melicherová za úplnú hlúposť aj preto, že jód má polčas rozpadu 8 dní a za tento čas sa k nám mrak s radiáciou ani nedostane." v snahe im vysvetliť, že polčas rozpadu nie je zánik všetkých častíc, ale zníženie počtu na polovicu. 

     Ale toto ešte všetko OK, veď to množstvo nie je veľké, ba vraj menšie než hodnoty, ktorým je človek bežne vystavený napríklad zo slnečného žiarenia. No hej… S tým rozdielom, že Slnko nevyžaruje rádioaktívny jód, ktorý potom človek zje, a to mu spôsobí o XY rokov rakovinu štítnej žľazy. Ale na to, že experti radi porovnávajú hrušky s jablkami si začíname postupne zvykať. Zjavne rastie naša latka tolerancie, alebo čo… :P

     V podstate však ide o to, že rádioaktívne materiály z Japonska sa k nám dokážu dostať a je to možno celkom sranda, pokiaľ ide len o jód s polčasom rozpadu 8 dní, ale ak už naokolo pôjde plutónium s polčasom rozpadu od 14 do 24 000 rokov v závislosti od izotopu z MOX tyčí, to už nebude len tak. 

     Ba bezstarostnosť niektorých ľudí, ako napríklad pána Andreasa Stohla z Nórskeho inštitútu pre výskum ovzdušia, je až udivujúca. Tento pán sa nechal počuť: "V Európe sa vôbec nebojíme o ľudské zdravie."

     Neviem ako vám, no nám to znie čoby hodný citát medzi "Posledné slová pred smrťou" (Famous last words), spolu aj s takými, ako:

  • No podaj mi už tie zápalky, nech sa pozriem či mám ešte benzín v nádrži!
  • Posledné slová Tarzana: "Ktorá sviňa mi namydlila lianu!!!"
  • Pusť ma k tomu, ja tomu rozumiem!
  • Alebo aj nadratého turistu: "Čo si myslíš o sebe, kto si, že tu v lete v kožuchu zbieraš maliny???"

     Týmto všetkým ale samozrejme nechceme riecť, že je momentálne nejaký dôvod na paniku! To teda nie. Zatiaľ je všetko v poriadku. Pričom dôraz je samozrejme na slove "zatiaľ"… Veď aj náš starý známy Andreas Stohl ešte dodal: "Je však len otázkou času, kedy sa tieto častice rozptýlia po celej severnej pologuli."  Veru ujo, len otázkou času… 

     Darmo raz, asi je v ľudskej prirodzenosti všetko bagatelizovať, užívať si života plným priehrštím a pripravovať sa na útek, až keď je šabľozubý tiger na okraji dediny. Ešte nie je. A až bude, dozviete sa to u nás! Alebo aj nie… :D

Zdroje: 
http://edition.cnn.com/2011/WORLD/asiapcf/03/23/japan.reactors.status/index.html?hpt=T2
http://www.sme.sk/c/5818872/radioaktivita-doletela-nad-europu.html

 

Add karma Subtract karma  0

Kategória: Japonsko

Pridaj komentár

(povinné)

(nepovinné)


*

HTML: Môžete použiť nasledovné tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>