Fukushima, aktualizácia – 29.3.2011 » Ramen's weblog

Fukushima, aktualizácia – 29.3.2011

    Situácia vo Fukushime sa rýchlo mení, zatiaľ však bohužiaľ stále len k horšiemu. :( Na povrch vychádzajú skutočnosti čoraz nepríjemnejšie, ktoré ste sa ale medzičasom určite už dozvedeli z iných médií, vzhľadom na našu pomalú aktualizáciu. 

No pre stručné zhrnutie:

    Vo vzorkách pôdy pri Fukushime našli plutónium. Nechceme sa teraz púšťať do teoretizovania, či je z použitých palivových tyčí uskladnených v nádržiach pri reaktore č. 3, alebo vďaka prederavenému ochrannému obalu samotného reaktora č. 3, ktorého následným oblievaním bolo vyplavené spolu s odtekajúcou vodou… To prenecháme na odborníkov, aby zistili jeho pôvod. Viac zarážajúce je však vyhlásenie autorít, že "plutónium nepredstavuje žiadne riziko pre ľudské zdravie""Officials insist that the plutonium poses no threat to humans."

    Takže plutónium je vlastne v pohode, žiadne strachy, a tak len pre informáciu zbežný prehľad stavu reaktorov:

Reaktor 1

    Chladiaci systém ešte stále nefunkčný, jadro reaktora vraj poškodené. Svetlá v budove zapnuté.

Reaktor 2

    Vysoká radiácia. Čiastočné roztavenie pripustili. Ochranná nádoba pravdepodobne poškodená výbuchom.

Reaktor 3

    Namerali veľmi vysokú radiáciu v chladiacej vode. Pripustili čiastočné roztavenie (meltdown). Chladiace pumpy nefungujú, radiácia je príliš vysoká a nedovoľuje pracovníkom pumpy opraviť. Budova rozsiahlo poškodená výbuchom. Poškodený môže byť aj chladiaci bazén použitého paliva.

Reaktor 4

    Úroveň chladiacej vody je nízka a je snaha vodu doplniť.

Reaktor 5

    Chladiace pumpy fungujú, situácia vyzerá byť stabilná. Tento reaktor bol počas príchodu tsunami vypnutý.

Reaktor 6

    Pod kontrolou. Chladiace pumpy fungujú. I tento reaktor bol vypnutý počas tsunami.

Zdroj:
http://articles.cnn.com/2011-03-26/world/japan.nuclear.status_1_reactor-tokyo-electric-power-turbine-building/3?_s=PM:WORLD

 

Zatiaľ potvrdené nepríjemné udalosti:

- čiastočné roztavenie reaktora 2 bolo potvrdené a hlavný tajomník Yukio Edano riekol, že vysoko rádioaktívna voda musela byť v kontakte s čiastočne roztaveným palivovým jadrom. To by vcelku vysvetľovalo tú vysokú rádioaktivitu…
http://www.theaustralian.com.au/news/world/partial-meltdown-at-crippled-plant/story-e6frg6so-1226029609261

- podobná vec sa zrejme udiala aj v reaktore 3, kde sa vysoko rádioaktívna voda kumuluje v pivničných priestoroch elektrárne.
http://www.businessweek.com/news/2011-03-28/reactor-core-may-be-leaking-at-damaged-fukushima-plant.html

- pôvod tejto rádioaktívnej vody v reaktoroch 2 a 3 zatiaľ nie je objasnený. Inžinieri nedokážu prísť na to, odkiaľ táto voda prichádza a súčasne vysoké hodnoty radiácie vo vode znemožňujú cez ňu prechádzať. Už sme spomenuli nehodu dvoch pracovníkov, ktorým natiekla voda do čižiem a utrpeli popáleniny. Táto voda tiež zjavne nie je vhodná na špacírovanie sa v nej…
http://www.csmonitor.com/USA/2011/0328/Japan-nuclear-mystery-Where-are-pools-of-radioactive-water-coming-from

- plán reštartu chladiacich púmp, ktoré by chladili uložené palivové tyče sa zdá byť nerealizovateľný. Hovorca NISA Hidehiko Nishiyama v článku pre The Australian riekol: "Problém je, že nikto sa teraz nemôže dostať k staniciam turbín, kde treba vykonať kľúčové elektrikárske práce. Rysuje sa možnosť, že sa budeme musieť tohto plánu vzdať."
http://www.theaustralian.com.au/news/world/partial-meltdown-at-crippled-plant/story-e6frg6so-1226029609261

 

    Správy, akože TEPCO nameralo až 10-miliónkrát vyššiu rádioaktivitu než je norma a potom to dementovalo ani nechceme radšej spomínať. Uvádza sa chyba merania, pretože ďalšie meranie bolo o dva-tri rády nižšie. Na nete sa však vyskytla jedna teória, ktorá by tento "fenomén" vysvetľovala. A nie, nie je to teória "všetci nám klamú, TEPCO, vláda, prosto všetci!!!!1!!", aj keď asi aj na nej je kúsok pravdy… Avšak ide o teóriu, že prvé meranie sa udialo počas odlivu, keď sa rádioaktívna voda kumulovala a jej koncentrácia sa zvyšovala – vyparovaním a všeeeetko, no a druhé meranie, už vhodnejšie pre uverejnenie v telke sa udialo počas prílivu, keď sa voda zriedila a voila, nie je to až také zlé, ako sme si mysleli, že by to mohlo byť ešte horšie. Pochopiteľne, inžinieri by po pár dňoch mali na túto spojitosť prísť, až teda si dokážu dať tieto veci do súvisu, pretože podľa správ, čo od nich prichádzajú, tam vládne totálny chaos. TEPCO je ako jeleň vo svetle reflektorov, nevie sa hnúť z miesta a zjavne situáciu nezvláda. Až teraz konečne urobili to, čo mali urobiť hneď v druhý deň po zemetrasení a tsunami – požiadali francúzskych odborníkov o pomoc. Mali už vtedy požiadať všetkých a nie sa tváriť, že oni to všetko zvládnu. Aj keby na začiatku tak vyzeralo. Lenže im bolo zjavne prioritné udržať si renomé a tvár a všeeetko, no teraz už asi každý vie, že toto je pre nich priveľké sústo, najmä pri ich histórii ututlávania problémov, radšej, než ich riešenia… A toto nie je nepodložené ohováranie! 

    Len toť nedávno sa inžinier pracujúci kedysi pre Hitachi Ltd. priznal, že sa spolupodielal na ututlávaní problému s oceľovým ochranným obalom reaktoru 4, ešte v roku 1974. Mitsuhiko Tanaka riekol, že chybná oceľ v obale za 250 miliónov dolárov bola veľmi vážna "časovaná bomba", ktorá mohla hocikedy picnúť, keďže má byť čoby veľmi dôležitý ochranný obal pre jadro reaktora. 
http://www.naturalnews.com/031848_Fukushima_cover-up.html

    Takže pán Tanaka sa priznal k priamej účasti na ututlávaní bezpečnostného problému v reaktore 4. Na základe informácií z Bloomberg, kvôli chybe počas konečnej konštrukcie obalu došlo k pokrčeniu oceľovej steny. Podľa bezpečnostných predpisov mal byť cylinder vyradený, ale to by potenciálne mohlo priviesť spoločnosť k bankrotu, a tak Tanaku jeho šéfovia požiadali, aby prišiel s nejakým rýchlym riešením, no a on im vyhovel. Buď to, alebo strata zamestnania… Ťažký výber… 

    Napokon sa mu podarilo prerobiť nádobu do tvaru, ako by sa nikdy nič nestalo a dostal tri milióny jenov čoby bonus od Hitachi, ktoré mu súčasne dalo aj certifikát za jeho "výnimočnú" prácu. No hej… Potom šiel naokolo Černobyl, v Tanakovi sa prebudilo svedomie a rozhodol sa vyrukovať s pravdou von. Keď sa v roku 1988 priznal japonskému Ministerstvu obchodu, odmietli čokoľvek urobiť, odvolávajúc sa na to, že Hitachi poprelo obvinenia, a preto nemôžu byť pravdivé.

    Našťastie štvrtý reaktor nemal v sebe palivo, keď prišlo zemetrasenie a následná tsunami. Keby áno, udalosti by mohli veľmi nepríjemne preukázať, či Tanaka hovoril pravdu.
http://www.latimes.com/news/nationworld/world/la-sci-japan-quake-secrecy-20110325,0,3610246.story

Zdroje:
http://www.naturalnews.com/031882_plutonium_soil.html
http://www.naturalnews.com/031848_Fukushima_cover-up.html
 

Add karma Subtract karma  0

Kategória: Japonsko

Pridaj komentár

(povinné)

(nepovinné)


*

HTML: Môžete použiť nasledovné tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>