Fukushima, aktualizácia – 30.3.2011 » Ramen's weblog

Fukushima, aktualizácia – 30.3.2011

    TEPCO v pondelok (28.3.) oznámilo, že tlakové nádoby v reaktoroch 1 a 3 vo Fukushime sú pravdepodobne deravé

    Spoločnosť už predtým priznala, že palivové tyče boli poškodené kvôli prehrievaniu reaktorov, ale odmietala poškodenie tlakových nádob. 

    Tieto tlakové nádoby sú veľmi dôležité, pretože majú zabrániť vytekaniu rádioaktívneho materiálu a ak by boli porušené, škody spôsobené rádioaktivitou by sa mohli vymknúť kontrole. Teda… samotná rádioaktivita by sa mohla vymknúť kontrole.

    V pondelok večer zástupca spoločnosti na konferencii riekol: "Tlakové nádoby 1 a 3 boli poškodené a otvorené okolitému vzduchu. Asi si viete predstaviť snímky tlakových nádob s dierami." Ešte potom dodal: "Vodu sa v reaktoroch nepodarilo doplniť do [potrebnej] úrovne napriek pokusom ju tam vstrekovať, možno práve kvôli dieram v tlakových nádobách."

    Ak majú tlakové nádoby so stenou o hrúbke 16 cm v sebe diery, roztavené jadrové palivo mohlo padnúť na ich dno a vytvoriť dieru, alebo sa mohla roztaviť vnútorná stena nádob, riekla spoločnosť TEPCO. 

    Zodpovedné osoby však vravia, že nemajú inú možnosť iba pokračovať v pokusoch vstrekovania vody a snažiť sa reaktory nejakovsky ochladiť. Ak sú tieto tlakové nádoby naozaj prepichnuté, nedokážu zabrániť neustálemu vytekaniu vysokou radiáciou kontaminovanej vody. :(

    V nedeľu TEPCO rieklo, že úroveň rádioaktívneho jódu 134 vo vode v turbínovej miestnosti reaktora 2 dosiahla 2,9 miliárd becquerelov, čo je 10-miliónkrát nad normou, no potom v pondelok zverejnilo opravu, že to cézium 134 bolo 29 miliónov becquerelov, čo je 100 000-krát viac ako norma.

Zdroj:
http://english.donga.com/srv/service.php3?biid=2011032943408
 

Add karma Subtract karma  0

Kategória: Japonsko

Pridaj komentár

(povinné)

(nepovinné)


*

HTML: Môžete použiť nasledovné tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>